Šest sindikalnih organizacija u Republici Srpskoj, čiji su članovi na budžetu, održaće danas u Banjaluci mirnu protestnu šetnju, a okupljanje je već počelo u parku Mladen Stojanović.
U 12. sati su sindikalci i radnici krenuli u mirnu šetnju do Trga Krajine.
Odluka je donesena na sindikalnom Saboru u Banjaluci kada su usvojeni zaključci o neispunjavanju Sporazuma o povećanju plata.
Pod sloganom "Nema predaje, istrajat' se mora" radnici zaposleni u javnoj upravi, unutrašnjim poslovima, pravosuđu i dijelu zdravstva izašli su na ulicu kako bi nadležnima stavili do znanja da nisu ispoštovali Sporazum o usklađivanju i povećanju plata koji je potpisan prošle godine.
Podsjećanja radi, sporazum je podrazumijevao da se izvrši povećanje plata u ekvivalentnom iznosu naknada za topli obrok i regres, a to je oko 160 KM po zaposlenom.
U Banjoj Luci je u toku protestna šetnja članova šest sindikata, pod sloganom "Nema predaje, istrajati se mora''.
Zvukovi pištaljki najglasniji su kod zgrade Vlade, odzvanja i "Ua", kao i povici "ovdje je naš poslodavac".
Zadržavanje kod zgrade Vlade traje već više od pet minuta. Sa prozora ih posmatraju kolege koje nisu izašle na protest.
Kod zgrade Vlade obustavljen je i saobraćaj, kako bi svi okupljeni prešli ulicu.
Na terenu su i policajci, koji su obustavili saobraćaj. Broj okupljenih radnika je sve veći.
Sindikati su protestnu šetnju organizovali kako bi iskazali nezadovoljstvo zbog toga što Vlada Republike Srpske nije u cijelosti ispoštovala Sporazum o povećanju plata potpisan prošle godine.
U protestnoj šetnji učestvuju granski sindikati uprave, radnika unutrašnjih poslova, doktora medicine, medicinskih sestara i tehničara, radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, kao i Sindikat pravosuđa RS.
Protest se održava pod sloganom "Nema predaje, istrajat' se mora", a nakon okupljanja u parku predviđena je šetnja do Trga Krajine, na kojem će se radnicima obratiti predsjednici sindikalnih organizacija. Planirano je da Vladi RS predaju zahtjeve na putu od parka do trga.