Ruskog predsjednika Vladimira Putina izbacila je iz takta vijest o prijemu Finske u NATO savez, prije svega zbog toga što će od sada dijeliti 1.340 kilometara granice sa najmoćnijom vojnom Alijansom na svetu, ali ima još jedan razloga. Na granici sa Finskom nalazi se i poluostrvo Kola - jedna je od najgušćih riznica nuklearnog oružja na cijeloj planeti.
Upravo to mnogi analitičari smatraju glavnim uzrokom burne reakcije Moskve na ulazak Finske u NATO. Poluostrvo Kola nalazi se na krajnjem sjeverozapadu Rusije, i gotovo u celosti je unutar Arktičkog kruga. Na njemu se nalazi ruska arktička flota u luci Murmansk ima baze nuklearnih ledolomaca, ali u blizini su i brojne baze nuklearnih podmornica naoružanih interkontinentalnim bojevim glavama koje doslovno mogu da dohvate drugu stranu planete. Povrh toga, na poluostrvu je i gusta mreža avio baza ruske vojske, sa strateškim nuklearnim bombarderima dugog dometa kao što su Tupoljevi Tu 160, Tu 122N i Tu 95.
Poluostrvo ima i raznu drugu vojnu imovinu i masovno stacioniranu vojsku koja čuva ogromna rudna bogatstva poluostrva, od rudnika nikla i bakra, pa do hidroelektrana i ribarske industrije. Problem Rusije je nevolja u slaboj povezanosti cijelog ovog izuzetno važnog područja sa ostatkom zemlje: kompletno poluostrvo Kola sjedinjeno je sa maticom tek jednom jednim putem i jednom željezničkom prugom. Od Murmanska prema račvanju iznad Sankt Peterburga vodi oko 700 kilometara dug put koji je u dosadašnjim geopolitičkim okolnostima bio prilično siguran. NATO snage mogle bi potencijalno da ga ugroze tek sa sjevera, iz Norveške, ali ta polazna pozicija ne obećava zbog manje od 30 kilometara ulazne pogranične širine.
Gnjev Kremlja je najprije izašao na vidjelo saopštenjem ministarstva spoljnih poslova Rusije u kojem se navodi da će ulazak Finske u NATO negativno uticati na odnose Moskve i Helsinkija i da će Rusija biti prinuđena da preduzme kontra mjere, uključujući one vojno-tehničkog karaktera, "da bi odagnala prijetnje za sopstvenu nacionalnu bezbednost".
U saopštenju se ocjenjuje da ulazak Finske u NATO predstavlja raskid sa "mudrom tradicijom" neutralnosti te zemlje i dodaje da će Finska postati "samo jedna od malih država članica koje ni o čemu ne odlučuju". "Sigurni smo da će ovoj ishitrenoj odluci finskih vlasti, koja je donijeta bez referenduma i dubinske analize posljedica članstva Finske u NATO, suditi historija", zaključuje se u saopštenju.