PREDSJEDNIK GRADSKOG VIJEĆA GRADA MOSTARA

Rahimić prekinuo šutnju o Uborku: “Neodgovorni političari su krenuli u promociju na nesreći”

Dani Rahimic

Povodom požara na deponiji Uborak i aktuelnoj ekološkoj situaciji oglasio se predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara Đani Rahimić.

Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:

"Poštovani sugrađani,

Nisam do sada htio, niti sam imao vremena da se oglašavam povodom katastrofalne ekološke situacije koja je uzrokovana požarom na deponiji, ali s obzirom na veliki broj upita koje sam dobio, osjećam potrebu da vam se ovako obratim.

Smatrao sam da u ovoj teškoj situaciji svi trebamo biti solidarni i suzdržati se od nepotrebnih komentara i izjava, a posebno optužbi i prozivanja barem dok se stanje ne normalizuje, ali nažalost neodgovorni političari i pojedinci su odmah nakon početka požara dok je još vladala neposredna opasnost krenuli u svoju promociju i preuranjeno optuživanje svih koje smatraju odgovornim.

Zahvaljujući nadljudskim naporima vatrogasaca i radnika JP Deponija požar je prvi dan stavljen pod kontrolu i već u utorak se krenulo sa zatrpavanjem opožarenog dijela deponije što je najefikasniji način za njeno gašenje.

Taj dan sam lično pratio radove na zasipanju deponije i zaista nisam ni mogao davati izjave, te se ovim putem izvinjavam svim medijima koji su zvali i tražili komentar.

Smatrao sam da je važnije da budem na licu mjesta sa radnicima firme HP Investing jer su i oni rizikovali svoje živote izlaskom na deponiju gdje se dan ranije špekulisalo o eksploziji metana.

Pratio sam rad štaba civilne zaštite i saznao za protivljenje mještana Vrapčića oko lokaliteta pretovaranja otpada. Odmah želim istaći da protivljenje ovih građana treba uvažiti, isto kao što je uvaženo protivljenje građana Rodoča i Jasenice kada je prošle godine plan bio da se otpad pretovara na tom lokalitetu.

Prihvatljivu lokaciju za pretovar je teško naći, možda jednako teško kao i lokaciju za eventualnu novu deponiju, iako pretovar i deponovanje nisu isto, ipak razumijem da su ljudi izgubili povjerenje i da treba raditi na izgradnji povjerenja.

Smatram da je sada prioritet da se požar što prije ugasi i nadam se da će se to desiti u toku sutrašnjeg dana jer radovi na zasipanju napreduju u što sam se danas opet lično uvjerio.

Nakon gašenja požara i svih strasti koje su pratile ove događaje trebamo se okrenuti dijalogu i zajedničkom traženju rješenja za zbrinjavanje otpada, ali i za efikasnu protivpožarnu zaštitu.

Đani Rahimić je godinu i po predsjednik Gradskog vijeća i odgovorno stojim iza svakog svog poteza, izjave, saopćenja, prijedloga i odluke u tom periodu. Naravno da, kao i svako ljudsko biće, griješim, ali NIKADA ta greška nije bila svjesna ili zlonamjerna, posebno nije nanijela štetu građanima, a možda meni lično jeste, zbog čega jasno i odlučno odbacujem bilo kakve optužbe političkih aktivista koji žele prikupiti jeftine poene na ovoj nesreći.

Na kraju se još jednom želim zahvaliti svima koji su na bilo koji način pomogli u gašenju požara i spašavanju ljudi i materijalnih dobara, a građane pozvati na strpljenje i oprez do okončanja vanrednog stanja."


Znate više o temi ili prijavi grešku