Nebojša Pavković, bivši general Vojske Jugoslavije i pravosnažno osuđeni ratni zločinac, prijevremeno je pušten iz Haga zbog ozbiljnog zdravstvenog stanja, saopćeno je večeras iz Beograda.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je vijest iz Nee Yorka, rekavši da će Pavković uskoro biti prebačen u Srbiju. „Idemo po generala da konačno osjeti slobodu pod sunčevim nebom Srbije“, izjavio je Vučić, dodajući da je odluka Haga donesena po njegovoj molbi i molbama drugih osoba zbog pogoršanog zdravstvenog stanja Pavkovića.
Pavković je u Haškom tribunalu 2014. godine osuđen na 22 godine zatvora zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih na Kosovu, uključujući ubistva, progon i deportacije civila. U avgustu ove godine, njegova odbrana podnijela je hitan zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći da se njegovo zdravlje dramatično pogoršalo.
Prema navodima odbrane, Pavković posljednjih dana nije mogao samostalno jesti, primao je infuzije, osjećao se malaksalo i njegovo stanje se opisuje kao životno ugrožavajuće. Mehanizam u Hagu prihvatio je zahtjev, navodeći da ispunjava kriterije za prijevremeno puštanje.
Podsjetimo, raniji zahtjev Pavkovića za prijevremeno puštanje u maju 2022. godine odbijen je zbog težine njegovih zločina i nedostatka rehabilitacije.