HUSEIN-EF. KAVAZOVIĆ

Reisu-l-ulema dobitnik priznanja Općine Stari Grad Sarajevo "Zlatni sebilj": Stari Grad je utisnuo svoj pečat u vremenu i prostoru

IMG 9567

Dočekalo je i ispratilo mnoge znane i neznane junake, prijatelje, ali i dušmane, rekao je reis Kavazović

Na današnjoj svečanoj sjednici Općinskog vijeća ove općine reisu-l-ulema se zahvalio vijećnicima i načelniku Ibrahimu Hadžibajriću za ovo najveće priznanje Općine Stari Grad, te istakao kako je počastvovan, jer je izabran među stotinama drugih zaslužnih građana Starog Grada. "Stari Grad je utisnuo svoj pečat u vremenu i prostoru. Šta bi Bosna bila bez Sarajeva, a Sarajevo bez Starog Grada, Baščaršije i Sebilja, džamija i sinagoga, crkava i katedrala?! Njegovi ljudi su ponosni i veliki u svojoj ustrajnosti da grad podignu, ali i da ga ljubomorno čuvaju, odupirući se rušilačkim pohodima onih koji u različitostima vide prokletstvo" - kazao je reisu-l-ulema.

Dobro djelo

Posebno je naglasio kako je Sarajevo nastalo u Starom Gradu, kao dobro djelo, kao vakuf, u čemu i jeste njegova duhovna vrijednost i nepotrošna blagodat.

"Dočekalo je i ispratilo mnoge znane i neznane junake, prijatelje, ali i dušmane. No, nikome nije dozvolilo da mu uzme dušu, onu bosansku, iskrenu i nepatvorenu" - kazao je reisu-l-ulema.

Govoreći o historiji Sarajeva, reisu-l-ulema je podsjetio da je svako iz njega ponio neku vrijednost, koja je zavisila od vage i od onoga koji vaga na njoj. - naveo je reisu-l-ulema.

Lomljenje kičme

Ističe kako smo i da smo "lomljenja kičme nama, koji se zalažemo za normalan i dostojanstven život, bez podjela i predrasuda“.

"Ipak, duh ovoga grada je nesalomljiv i snažan, u njemu ima više dobra koje neprestano teče, poput voda Miljacke i Mošćanice. Uvjeren sam da vrijeme koje dolazi hoće i mora današnja iskustva pretakati u nove životne prilike, u nova moralna i etička pravila našeg života. To je ono vrijeme u kojem će komšijski odnosi i ljudske relacije biti određeni etičkim i moralnim vrijednostima građanske demokratije, a ljudi vrednovani pojmovima dobrog i lošeg čovjeka, stručnjaka, radnika. Vjerujem da ćemo jednoga dana i mi ovaj naš merhamet s velikim srcem i dobrotom pretvoriti u racionalno životno rasuđivanje" - poručio je reisu-l-ulema.


Znate više o temi ili prijavi grešku