TEHERAN PLANIRA OSAM POSTROJENJA DO 2040.

Rusija i Iran potpisali memorandum o malim nuklearnim elektranama

Rusija Iran

Rusija i Iran u srijedu su formalizirali memorandum o razumijevanju koji predviđa izgradnju malih nuklearnih elektrana u Iranu, potvrđeno je iz ruske državne nuklearne korporacije Rosatom.

Sporazum su potpisali direktor Rosatoma Aleksej Likačev i šef iranske organizacije za atomsku energiju, Mohammad Eslami, koji je ujedno i potpredsjednik Irana. Rosatom je projekt opisao kao „strateški“.

Iran planira ukupno osam nuklearnih elektrana s ciljem da do 2040. godine dostigne kapacitet od 20 GW iz nuklearne energije. Trenutno zemlja posjeduje samo jednu funkcionalnu elektranu, u južnom gradu Bušeru, koju je također izgradila Rusija, s kapacitetom od oko 1 GW.

Razvoj nuklearnih elektrana u Iranu dolazi u trenutku kada zemlja redovno bilježi nestašice električne energije, posebno tokom ljetnih mjeseci, što izaziva ozbiljne izazove za stabilnost elektroenergetskog sistema.

Rusija i Iran već dugo održavaju bliske političke i ekonomske odnose. Moskva je ranije ove godine osudila američko-izraelske napade na iranska nuklearna postrojenja, koji su navodno imali za cilj spriječiti Teheran u razvoju nuklearnog oružja. Iran, s druge strane, tvrdi da ne teži izradi nuklearne bombe i da nuklearni program ima isključivo civilni karakter.

Sporazum između Moskve i Teherana označava daljnju saradnju dviju zemalja u energetskoj i strateškoj sferi, a posebno ističe iranske planove za diverzifikaciju izvora energije i jačanje kapaciteta nuklearne električne energije u narednim decenijama.


Znate više o temi ili prijavi grešku