Ruske okupacione vlasti proglasile su vanredno stanje na anektiranom Krimu nakon višesedmičnih intenzivnih ukrajinskih napada koji su ozbiljno narušili funkcionisanje energetskog, saobraćajnog i logističkog sistema na poluostrvu.
Odluku je potvrdio čelnik Krima kojeg je imenovala Moskva, Sergej Aksjonov, navodeći da će vanredno stanje omogućiti brže donošenje odluka radi očuvanja rada ključne infrastrukture i osnovnih javnih usluga.
Proglašenje vanrednog stanja uslijedilo je nakon koordinisanih ukrajinskih napada bespilotnim letjelicama usmjerenih na energetske objekte, naftne terminale, transportne pravce i elektroenergetsku mrežu, čime Kijev nastavlja strategiju slabljenja ruske logistike na okupiranom poluostrvu.
Jedna od prvih posljedica novih udara jeste potpuna obustava turističkih aktivnosti. Ruske vlasti zatvorile su dječje ljetne kampove, dok su uvedene i vanredne mjere štednje električne energije te ograničenja u radu ugostiteljskih i trgovačkih objekata.
Nakon napada na naftni terminal u Kerču, uvedena je zabrana prodaje goriva civilnom stanovništvu. Gorivo je dostupno isključivo državnim institucijama i sigurnosnim službama, dok su na benzinskim pumpama zabilježene duge kolone i rast cijena.
Istovremeno, napadi na termoelektranu u Simferopolju i glavnu trafostanicu u Sevastopolju izazvali su ozbiljne poremećaje u snabdijevanju električnom energijom, ostavljajući brojne dijelove Krima bez struje.
Ukrajinski ministar za digitalnu transformaciju Mihajlo Fedorov poručio je da ruske snage na Krimu ulaze u, kako je naveo, “pakao”, tvrdeći da su ukrajinske snage uspjele značajno narušiti logističke veze i izolovati poluostrvo.
Na pogoršanje situacije upozoravaju i pojedini ruski vojni blogeri. Bivši oficir FSB-a Igor Girkin ocijenio je da bi, ukoliko se sadašnji intenzitet ukrajinskih napada nastavi, stanje na Krimu moglo postati kritično u narednim sedmicama.
Ukrajinske snage istovremeno nastavljaju napade na ključne saobraćajne pravce koji povezuju Krim s teritorijama pod ruskom kontrolom. Oštećeni su mostovi prema Hersonskoj oblasti, dok su napadi na trajekte preko Kerčkog moreuza doveli do potpunog prekida trajektnog saobraćaja.
Zbog toga je značajan dio ruskog vojnog i teretnog transporta preusmjeren na magistralu R-280 “Novorosija”, gdje je, prema dostupnim podacima, promet znatno smanjen usljed gotovo svakodnevnih napada ukrajinskih bespilotnih letjelica.