Foto © etto.ba
Sarajevski bend Gnu nastao je ratne 1994. godine te je aktivno djelovao do 1996. godine. Bend su oformili Nermin Lipa (vokal, gitara), Mirza Ćorić (gitara) i Adnan Duraković (bubnjevi). Bend, trenutno, svojim inovativnim javnim probama privlači veliki broj fanova.
Nakon brojnih koncerata pod opsadom te nastupa i na legendarnom "Rock Under The Siege" festivalu, održanog u sarajevskoj Slogi 14. januara 1995. godine, bend je snimio album "State Of Misery”. Album nikada nije zvanično objavljen, a bend se, ubrzo, raspao.
Izvorna postava je odlučila u bend dovesti i svježu krv te 2019. godine dolazi novi član - Džemal Bijedić. Sam bend je oživio nakon 24 godine pauze.
Foto © etto.ba / Džemal Bijedić
Bijedić nam je objasnio kako, u ovoj postavi, imaju probe od 2019. , nakon čega su, zbog pandemije Covida-19, imali neke pauze. Navodi kako su stalno bili na probama, a želja im je bila svirati uživo. Ušli su i u neke ozbiljne priče oko koncerata, ali su ih morali otkazati - budući da nisu znali da li će svi biti tu. Da bi se pripremili za te koncerte, odlučili su osvježiti priču i održavati potpuno otvorene probe, na koje su svi dobrodošli. Naravno, mjesta su ograničena, budući da se radi o prostoru za vježbu, a ne koncertnoj dvorani. Zbog se potrebno prethodno najaviti i rezervisati svoje mjesto.
"Ne bih se usudio reći da smo jedini bend koji ima probe ovakvog, otvorenog, tipa; ali koliko znam - jesmo. Moguće je da ih i neko drugi ima, ali mislim da je ovo neki naš originalni koncept. Također, mislim da je i kreirao neki dobar buzz oko benda, da ljudi znaju da se nešto dešava. Ljudi dolaze, što mi je vrlo drago. Postoje ljudi koji su stalni ljubitelji benda, ali je bilo i ljudi koje smo prvi put vidjeli u životu. Bilo ih je i iz SAD i Njemačke - dolazili su onako, da čuju bend. Konkretan plan nam je da originalni album snimimo ponovo, budući da nikada nije snimljen kako treba. Taj album je snimljen 1996. godine, ali je snimljen u postratnim uslovima. To bolje znaju Lipa i Dura, budući da su oni to i snimali.", izjavio je Bijedić za etto.ba.
“To nije bio studio za snimanje, već čitanje literature. Taj čovjek koji je snimao je radio kako je najbolje znao. Onda smo se mi, možda, petljali više nego što treba te je taj neki ‘profi’ dio izostao", upotpunio ga je Lipa.
Uz neke sitne promjene u aranžmanima, sve pjesme koje su prvobitno objavljene, naći će se i na novom snimku. Bijedić objašnjava da su malo drugačije i da su sazrile, ali da su, u suštini, ipak iste pjesme.
"Neki će nam, možda, i zamjeriti što smo promijenili neke detalje. Plan je da ga snimimo početkom naredne godine (januar, februar), kako bi u martu ili aprilu bili već spremni za zvanične koncerte", najavio je Bijedić.
Bend, također, radi i na novom materijalu.