OŠTRA REAKCIJA

SDA traži isplatu po 700 KM penzionerima: “Jednokratne pomoći nisu sadaka, već dug Vlade prema najstarijima”

adnan efendić

Klub zastupnika Stranke demokratske akcije (SDA) u Predstavničkom domu Federacije BiH oštro je reagovao na najave Vlade FBiH o isplati jednokratnih naknada penzionerima u iznosu od 100 do 250 KM, nazivajući ih neadekvatnim i nedovoljnim u odnosu na stvarne potrebe penzionera.

Iz SDA podsjećaju da je isplata po 700 KM realni iznos jednokratne pomoći koji Vlada mora isplatiti penzionerima, a koji proizlazi iz zakonskih obaveza prema Fondu PIO/MIO i brojnim zakonima kojima su regulisana prava penzionera, uključujući i demobilizirane branioce i korisnike penzija bivše JNA.

Zastupnik SDA Adnan Efendić ukazao je da neizmirene obaveze Vlade prema penzionerima na kraju 2024. godine iznose više od 314 miliona KM, što jasno pokazuje da su sadašnje najave o znatno manjoj pomoći daleko od stvarne situacije i duga.

„Vlada je sredstva koja su trebala biti namijenjena za penzije koristila za opću budžetsku potrošnju, dok penzioneri svakodnevno osjećaju udar porasta troškova života, rasta cijena javnih usluga i opterećenja na plaće u javnom sektoru“, naveo je Efendić.

Zbog toga, Klub SDA insistira na vanrednom usklađivanju penzija ili jednokratnoj isplati u iznosu od 700 KM po penzioneru, kako bi se djelimično ublažile teške životne okolnosti s kojima se suočavaju najstariji građani.

Ovaj zahtjev naglašava dugoročnu potrebu za odgovornom politikom prema penzionerima, koji su, kako ističu, bili i ostaju stub društva, a ne primaoci socijalne pomoći ili „sadake“, kako to neki u Vladi pokušavaju prikazati.

SDA ovim zahtjevom šalje jasnu poruku vlastima Federacije BiH da se zakonske obaveze moraju poštovati, te da je trenutak da se penzionerima vrati ono što im pripada – uz poštovanje dostojanstva i prava.


Znate više o temi ili prijavi grešku