Mostarski SDP BiH uputio je inicijativu za sazivanje vanredne sjednice Gradskog vijeća Mostara zbog, kako navode, alarmantnog stanja u oblasti komunalnih usluga, posebno odvoza i zbrinjavanja otpada.
Inicijativu je, u ime kluba vijećnika, podnio Sanel Žuljević, a iz SDP-a upozoravaju da je situacija u gradu postala ozbiljna nakon višesedmičnih problema s odvozom smeća i požara na deponiji Uborak-Buđevci.
Iz ove stranke traže da se pred vijećnicima nađu direktori javnih preduzeća JP Komunalno Mostar i JP Deponija Mostar, koji bi trebali podnijeti izvještaj o uzrocima trenutnog stanja i mjerama koje se poduzimaju za njegovo rješavanje.
Poseban fokus zahtjeva odnosi se na požar koji je izbio na deponiji Uborak-Buđevci, a koji je, prema navodima, dodatno pogoršao ionako tešku komunalnu situaciju u gradu. Vatra je izazvala ozbiljne posljedice, uključujući širenje dima i zagađenje zraka, zbog čega su gradske vlasti ranije proglasile vanredno stanje.
SDP također traži uključivanje protupožarnog inspektora MUP-a HNK-a, kao i predstavnika Zavoda za javno zdravstvo, koji bi trebali iznijeti nalaze o ranijim incidentima, trenutnom stanju i potencijalnim zdravstvenim posljedicama po građane.
Iz stranke poručuju da je neophodno hitno djelovanje, kako bi se spriječilo dalje ugrožavanje zdravlja stanovnika i okoliša, te traže izradu kratkoročnog plana sanacije, ali i dugoročno rješenje komunalnog sistema u Mostaru.
Podsjetimo, požar na deponiji Uborak izbio je 22. juna, nakon čega se proširio i izazvao evakuacije, a u gašenje su bili uključeni vatrogasci, vojska i zračne snage. Situacija je izazvala ozbiljnu zabrinutost javnosti zbog mogućeg zagađenja i zdravstvenih rizika. :::