Zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo i bivša direktorica KCUS-a, Sebija Izetbegović, danas je putem društvenih mreža podijelila šokantne fotografije glavnih sarajevskih ulica, poručujući da grad već dugo nije bio u ovakvom stanju zapuštenosti i prljavštine.
– Jutros sam prošla Baščaršijom, Ferhadijom, Titovom, Kulovićevom i napravila fotografije koje jasno pokazuju koliko su ulice zapuštene i prljave. Neprijatni mirisi su nepodnošljivi i nemoguće ih je prenijeti fotografijama, ali svima će biti jasno o čemu govorim – napisala je Izetbegović.
Ističe da ovakvo stanje predstavlja sramotu za grad i apelira na nadležne službe da konačno preuzmu odgovornost. – Ako oni koji su zaduženi za čistoću ne obavljaju svoj posao, možda bi Turistička zajednica trebala organizovati čišćenje glavnih ulica. Turisti koji dolaze plaćaju boravak i stiču dojam o Sarajevu na osnovu onoga što vide i osjećaju. Grad je pun turista i očekujemo da se vrate i preporuče Sarajevo kao ugodno mjesto za posjetu – poručila je.
Sebija posebno upozorava na problem sa glodarima koji se zbog prljavštine množe, te podsjeća da se trenutno u Sarajevu suočavamo s epidemijom leptospiroze. – Pacovi, žohari i miševi vole prljavštinu, zato ih ima toliko. Grad treba hitno oprati i urediti – zaključila je.
Podsjetila je i na nekadašnju praksu čišćenja gradskih ulica noću, te izrazila sumnju u spremnost vlasti da uspješno organizuju i deratizaciju uoči planiranih skupova i samita u Sarajevu.
– Subota je jutro, sunčano, sve bi trebalo blistati od čistoće. Nekada su kasno noću prolazile cisterne i prale ulice. Kako da pozovemo strance da dođu, kad ni tender za deratizaciju ne znaju da provedu? Bljak – zaključila je Izetbegović.