NOVI PREDSJEDNIK KOŠARKAŠKOG KLUBA

Selimović: KK Bosna je u teškom stanju, ali ima potencijal za veliki povratak

Nihad Selimovic kk bosna

Novi predsjednik Upravnog odbora Košarkaškog kluba Bosna BH Telecom, Nihad Selimović, obratio se danas javnosti prvi put nakon preuzimanja funkcije, iznijevši detaljan presjek stanja u kojem se klub trenutno nalazi, uz poruku da predstoji period ozbiljne rekonstrukcije.

“Ja sam Nihad Selimović i novi sam predsjednik Upravnog odbora Košarkaškog kluba Royal Bosna”, rekao je Selimović na početku konferencije za medije.

On je pojasnio da je prethodni Upravni odbor podnio ostavku, te da je klub ostao bez stabilnih upravljačkih struktura. Kako je naveo, trenutni Statut predviđa tri člana UO, a raniji sastav činili su Dubravko Barbarić kao predsjednik, Aleksandar Damjanović kao potpredsjednik i Damir Koldžo kao član.

“Prethodni saziv Upravnog odbora je podnio ostavku i klub je ostao bez upravljačkih struktura. Trenutni Statut kluba predviđa tri člana Upravnog odbora. U prethodnom sazivu su to bili predsjednik Dubravko Barbarić, potpredsjednik Aleksandar Damjanović i član Damir Koldžo. Novi upravni odbor uz moju malenkost čine i potpredsjednik Amel Kovačević i član Damir Kreso. Ovaj sastav Upravnog odbora će vrlo brzo biti promijenjen nakon što se izvrše izmjene Statuta. Broj članova Upravnog odbora će biti povećan jer njega treba činiti veći broj ljudi koji mogu pomoći Bosni”, kazao je Selimović koji je potom elaborirao trenutno stanje u klubu.

Govoreći o operativnoj situaciji, Selimović je istakao da primopredaja još nije izvršena, zbog čega se, kako kaže, ne može govoriti o finansijama. Posebno je naglasio probleme u sportskom pogonu, od omladinskih selekcija do prvog tima.

“Još uvijek nije izvršena primopredaja dokumentacije, tako da o finansijskim aspektima danas ne mogu razgovarati. U protekloj sezoni klub nije imao pionire i kadete, dok su juniori prvaci BiH, ali nažalost, od tog sastava pod ugovorom je ostalo samo pet igrača. Kad je u pitanju seniorska ekipa, trenutno ugovor ima samo jedan igrač - Caruthers, koji ima opciju izlaza iz ugovora. Nijedan trener nam nije pod ugovorom”, istakao je Selimović.

Dodao je i da je klub u posljednjem trenutku uspio prijaviti učešće u ABA ligi, te da su prijave poslane i za domaće takmičenje, uz odluku o eventualnom FIBA nastupu koja se očekuje uskoro.

“Uspjeli smo 15 minuta prije isteka roka poslati prijavu za ABA ligu. Prijavili smo se za ligu BiH, a do kraja sedmice moramo izjasniti da li ćemo igrati neko FIBA takmičenje”, govori Selimović i dodaje kako treba uložiti mnogo truda da se klub stabilizuje.

On je naglasio da je stanje ozbiljno, ali da vjeruje u dugoročnu reorganizaciju i sistemski pristup koji bi klub vratio na stabilne temelje.

“Situacija je izuzetno alarmantna i nije dobra, ali isto tako smatram da s nekim ozbiljnim radom i sistemskim rješenjima može dosta toga napraviti. Ja ne želim doći u situaciju da iduće godine u ovo vrijeme imamo i približno istu situaciju. Moja filozofija i vizija je uvijek bila da klub na kraju sezone mora imati i pionire i kadete i juniore koji su prvaci države, mora imati veliku školu košarke od najmanje 300 do 500 djece, mora imati mrežu prijatelja, kako u Sarajevu, tako i u cijeloj BiH, pa i u regionu. Klub mora uvijek imati respektabilan sastav koji će se boriti za titule. Naravno, tim se ne može stvoriti preko noći, i ovaj prethodni tim je stvaran dvije, tri sezone. Bit će izuzetno teško, ali pokušat ćemo to napraviti”, rekao je Selimović i istakao:

“Bosna treba uvijek imati 5, 6, 7 reprezentativaca Bosne i Hercegovine jer Bosna treba biti motor za proizvodnju igrača za reprezentaciju jer bez jake Bosne, nema ni jake reprezentacije BiH. To je tako bilo uvijek i tako će i biti. Iz omladinskog pogona uvijek moramo proizvoditi i priključivati prvoj ekipi dva do tri igrača i tako napraviti okosnicu tima od vlastitih igrača i onda kroz ciljana dva, tri pojačanja praviti respektabilan tim”, kazao je Selimović.

U osvrtu na rezultate iz prethodne sezone, novi predsjednik je priznao da su sportski uspjesi bili pozitivni, ali da su prikrili strukturne probleme unutar kluba.

“Rezultat koji je ostvaren je sjajan, titula prvaka u seniorima i juniorima i Kup BiH, ali s druge strane klub se nije gradio. Nisu postavljani temelji kluba, sav fokus je bio na rezultatu, ali sve drugo je zapostavljano”, rekao je.

Kada je riječ o formiranju ekipe za narednu sezonu, Selimović je poručio da se Uprava neće miješati u stručne odluke.

“Neozbiljno je da bilo ko od nas iz Uprave sastavlja tim, trebamo prvo izabrati sportskog direktora i trenera koji će sklapati ekipu”, poručio je Selimović.

Na kraju je objasnio i promjenu u nazivu kluba, naglasivši da se radi o usklađivanju sa statutarnim izmjenama i saglasnostima unutar sistema Sportskog društva Bosna.

“U Statutu od 11. marta 2026. promijenjen je naziv kluba i Royalu je dodan naziv Bosna, Sportsko društvo Bosna je dalo saglasnost da se klub zove KK Royal Bosna i sada se na pečatu nalazi logo Bosne, a ne Royala”, istakao je Selimović i dodao kako će klub biti, za razliku od Barbarićeve ere, biti otvoren za sve.

“Bosna se mora otvoriti, to je do sada bio jedan zatvoreni sistem. KK Bosna nije vlasništvo ni Nihada Selimovića, ni Dubravka Barbarića, ni bilo koga. On je vlasništvo sviju nas i tako se moramo ponašati. Otvorit ćemo se prema svima onima koji mogu pomoći klubu i ovim putem pozivam sve da se pridruže jer možemo napraviti velike stvari u narednom periodu”, rekao je Selimović.


Znate više o temi ili prijavi grešku