Gost Dnevnika D bio je Semir Efendić, predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu.
Kaže da nije bitno je li mjesto Stranke za Bosnu i Hercegovinu u vladajućoj koaliciji u Kantonu Sarajevu sigurno već da li mogu nešto uraditi kroz Vladu KS.
"Mi smatramo da možda još nije dovoljno vremena prošlo kako bismo dali konačnu ocjenu da li je moguće uraditi nešto od onoga što je program na Kantonu Sarajevu. Zato smo i rekli da, što se nas tiče, mi smo vjerni tom sporazumu koji je potpisan, ali isto očekujemo i od drugih stranaka".
Navodi da partneri u Kantonu Sarajevu dosad, ipak, nisu pokazali poštovanje dogovora.
"Prije svega, to se odnosi na jedan dio dogovora koji se tiče, ne samo ministarstava nego i javnih preduzeća. Mi smo kao stranka dobili pet mandata u Skupštini koliko ima i Naša stranka iako smo imali više glasova, ali smo dobili svega dva ministarstva uz jedan dogovor sa ostalim partnerima da uz ova dva ministarstva koje ima SzBiH zbog ministarstva komunalne privrede i prostornog uređenja i zaštite okoliše – da tu budu i javna preduzeća – Rad i Park", kaže Efendić.
Smatra da u Sarajevo dugo godina postoji problem u komunalnoj oblasti.
"Preduzeća nisu u stanju da odgovore potrebama najjednostavnijih zahtjeva građana u 21. vijeku, da grad bude čist" kazao je pa dodao: "To je jednostavan problem. Ali evo imamo situaciju da partneri ne žele ispoštovati taj dio dogovora. Ministar Almir Bećarević je vrlo odlučan i sposoban, ali on ovoga trenutka ne može zasaditi nijedan cvijet u Sarajevu. Sistem funkcioniše tako da javnim preduzećima upravljaju političke stranke. Ministarstva ili Vlada nemaju baš efektivnu kontrolu nad njihovim radom. Mi smo zato i pristali da stranka ima jedno ministarstvo manje, ali da barem za jednu oblast preuzme odgovornost. I evo to se još nije desilo. Vjerovatno stranke Trojke imaju i unutrašnjih i međusobnih problema".
Cijeli mehanizam i način na koji radi Vlada je dosta neefikasan. Na pitanje ima li Vlada program i plan za budućnost odgovara:
"Mislim da je potpisan konkretan program, ali vjerujem da njegova realizacija znatno kasni. Nije još prošlo ni 100 dana rada ove Vlade, mi ćemo dati neko vrijeme".
Ističe da bi stvari mogle ići puno brže. "Mi smo željeli prekinuti tu dilemu da li je tu problem do nas. Mi da imamo namjeru izaći iz te vlade – mi bismo izašli. Nismo rekli da je još došao taj trenutak. Ali ako ne bude napretka, u smislu i realizacije tog sporazuma i mogućnosti da se neke stvari konkretnije i bolje urade – nema potrebe da nosimo odgovornost, a da ne možemo pomoći".
etto.ba/Federalna