POVODOM 30. GODIŠNJICE GENOCIDA U SREBRENICI

Snažna poruka iz američke ambasade: “Sjećamo se mrtvih. Poštujemo žive. Posvećeni smo miru”

Danijel Koski srebrenica
Foto © Ambasada SAD-a

U povodu 30. godišnjice genocida u Srebrenici, otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, Daniel Koski, uputio je snažnu i dirljivu poruku podrške preživjelima, porodicama žrtava i svim građanima Bosne i Hercegovine.

Njegovo obraćanje donosi jasnu i nedvosmislenu poruku o važnosti istine, pravde, sjećanja i zajedničkog zalaganja za mir. U svojoj izjavi Koski je izrazio duboko poštovanje prema žrtvama genocida, ali i divljenje prema svima koji se zalažu za očuvanje kolektivnog sjećanja i promicanje ljudskih vrijednosti.

U nastavku prenosimo izjavu otpravnika poslova Daniela Koskija u cijelosti:

“Ove godine obilježavamo tridesetu godišnjicu genocida u Srebrenici koji za građane Bosne i Hercegovine predstavlja važnu i bolnu prekretnicu.

Prije trideset godina, više od osam hiljada nedužnih muškaraca i dječaka odvedeno je od svojih porodica i brutalno ubijeno. Bol koju su uzrokovali ovi zločini i dalje odjekuje kroz generacije, u srcima majki, očeva, kćeri, sinova, braće, sestara i prijatelja koji još uvijek žale za njima. 

Na ovaj dan, razmišljam o tome koliko je taj gubitak ogroman. Ali razmišljam i o snazi onih koji se i dalje sjećaju žrtava. Divim se liderima u zajednicama, nastavnicima i čuvarima istorije koji se brinu da ove priče nikada ne budu zaboravljene. Oni se staraju da njihovi prerano prekinuti životi nisu uzalud izgubljeni, nego da će nešto promijeniti.

Njihova hrabrost i stamenost svjedoče o snazi ljudskog duha. Podsjećaju nas da sjećanje nije pasivno, nego aktivno, moćno i ključno.

Sjedinjene Američke Države solidarne su sa žrtvama i njihovim porodicama. Mi podržavamo napore da se dođe do pravde i da se sa pravdom suoče počinioci ovih gnusnih zločina.

Svih ovih godina podržavali smo Memorijalni centar Srebrenica i one koji rade na tome da se sačuvaju lični predmeti žrtava, dokumentuju njihove priče i obezbijedi mjesto za razmišljanje i učenje. Taj rad pomaže budućim generacijama da razumiju koliku cijenu ljudi plaćaju zbog mržnje, nasilja i ravnodušnosti.

Obilježavanje genocida ne smije biti samo sjećanje na prošlost; to je i ponovna potvrda zajedničke posvećenosti miru, empatiji, dostojanstvu i pravdi; to je transformisanje tragedije u razlog za nadu. Sjedinjene Države nastavljaju svoju nepokolebljivu posvećenost miru, pomirenju i zajedničkom životu u Bosni i Hercegovini da bi se izgradila budućnost u kojoj se ovakva patnja nikada neće ponoviti.

Dok se danas prisjećamo onih koje smo izgubili, odajmo priznanje i tihom herojstvu onih koji nastavljaju tražiti ostatke tijela nestalih, brinuti za ožalošćene, podučavati istini i stvarati prostor za zacjeljenje. Njihov je rad nezamjenjiv.

Na ovu tridesetu godišnjicu, izražavam najdublje poštovanje prema žrtvama Srebrenice i prema svima u Bosni i Hercegovini i cijelom svijetu koji su uz njih. Dug je put ka zacjeljenju, ali vi na tom putu niste sami.

Sjećamo se mrtvih. Poštujemo žive. I nastavljamo svoju posvećenost budućnosti koja će biti utemeljena na miru i zajedničkoj čovječnosti.”

Koskijeva poruka dolazi u trenucima kada se širom BiH i svijeta organizuju brojne aktivnosti u znak sjećanja na žrtve genocida – od Marša mira, izložbi, šetnji, molitvi i okupljanja u Potočarima. Poruka iz američke ambasade podsjeća


Znate više o temi ili prijavi grešku