Izgradnja dionice autoputa Mostar jug – tunel Kvanj na Koridoru 5C i dalje je u zastoju zbog spora oko vojne imovine. Predloženi plan Ministarstva odbrane BiH i preduzeća Autoceste FBiH, koji je trebao omogućiti nastavak radova, nije dobio saglasnost članova Predsjedništva BiH Željka Komšića i Denisa Bećirovića.
Problem se odnosi na kasarnu “Miralem Jugo”, koja se nalazi na trasi budućeg autoputa. Ministarstvo odbrane BiH predložilo je da se dio lokacije koji nije neophodan za vojne aktivnosti proglasi neperspektivnom imovinom i ustupi za potrebe izgradnje autoputa. U isto vrijeme, predloženo je i novo strelište zatvorenog tipa koje bi koristilo oko 3.500 pripadnika Oružanih snaga BiH, s ciljem bolje iskoristivosti lokacije i modernizacije objekta.
U aktima upućenim Parlamentarnoj skupštini BiH ministar Zukan Helez objašnjava da bi jedinice smještene u kasarni “Miralem Jugo”, uključujući Artiljerijski bataljon 4. pješadijske brigade, koristile strelište “Gorica” u Čapljini za obuku i gađanja. Predloženo rješenje trebalo je omogućiti nastavak izgradnje autoputa bez prekida za sigurnosne kapacitete vojske.
Ipak, Predsjedništvo BiH nije prihvatilo ovu varijantu, što znači da je pitanje statusa dijela kasarne i dalje otvoreno. U međuvremenu, Autoceste FBiH planiraju graditi segmente autoputa koji nisu predmet spora s vojnim objektima, dok se konačno rješenje ne postigne. Direktor preduzeća, Denis Lasić, naglasio je da pregovori s izvođačem Strabagom teku kako bi radovi na preostalim dijelovima počeli bez odlaganja.
Ovaj slučaj ukazuje na kompleksnost infrastrukturnih projekata u BiH, gdje istovremeno legalni, sigurnosni i poslovni interesi često zahtijevaju dugotrajne koordinacije između različitih nivoa vlasti i institucija.