Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić istakao je na posebnoj sjednici da Ustav nije predvidio aktuelnu situaciju u kojoj se RS trenutno nalazi, te da je neophodno donositi odluke koje će očuvati mir, stabilnost i jačati institucije
- „Ovo nije standardna situacija. Ovo nisu zakoni, a imali smo i ranije slučajeve kada smo ih povlačili i mijenjali. Ovo je dio procesa Narodne skupštine“, rekao je Stevandić.
On je naglasio da Narodna skupština mora pronaći izlaz iz trenutne situacije i odgovarati na izazove.
- „Vidjeli smo prije slavlje u FBiH. Željeli su da nas pozatvaraju i spriječe da donosimo odluke. Mi donosimo odluke u Narodnoj skupštini. Možda ćemo donositi i radikalnije odluke u narednom periodu. To nas čuva“, poručio je Stevandić.
Predsjednik NSRS je dodao da se ovdje radi o čuvanju institucija i podsjetio da predsjednik RS po Ustavu nije podnio ostavku, zbog čega mu šalje akte na potpisivanje.
- „Neću slati onda kada to odluči Narodna skupština“, naglasio je Stevandić.
On je istakao da je ustavnu krizu izazvao Kristijan Šmit, te da niko u RS-u nije nasjeo na njegove provokacije
- „Ponašanje Milorada Dodika je racionalno“, rekao je Stevandić i dodao da Republika Srpska superiorno određuje sve procese.
Predsjednik NSRS je upozorio opoziciju da ne nastupa kao savjetnik Kristijana Šmita ili Ustavnog suda te da ne ocjenjuje šta je zakonito, a šta nije.
- „Svi u vladajućoj koaliciji rade na zaštiti imovine i ustavno-pravnog poretka, i niko ne radi na smanjenju ovlašćenja. Narodna skupština nas drži zajedno. Ostala je kao organ suvereniteta i opstanka RS. To je naša Skupština. Uvijek će biti naša kao i naše odluke. Odluke Skupštine spašavale su i predsjednike i vlade“, poručio je Stevandić.