Zgrada nekadašnje britanske ambasade u Kabulu danas je medresa, zgradu NATO-a koristi talibanska policija, u bivše ambasade i rezidencije uselili su se najugledniji talibani, piše New York Times.
Taj dio glavnog grada Afganistana, zvan Zelena zona, godinama je bio diplomatska enklava, strogo čuvana i od običnog stanovništva odvojena vojnim punktovima. Sada crveno-bijele rampe strše u zrak. Ni tu nisu očišćeni tragovi rata, izgorjeli tenkovi gurnuti su uz rub ceste, kao i vreće s pijeskom i hrpe odbačene bodljikave žice.
Talibanski funkcioneri uselili su s porodicama u stanove koje su zapadni funkcioneri napustili nakon američkog povlačenja iz Afganistana u ljeto 2021. Nakon što je Kabul pao pod talibansku vlast, Zelenu zonu napustila je većina stanovnika.
"Kabul je stalno bio pod udarom bombaša samoubica i ciljanih napada, ali u Zelenoj zoni, u radijusu od otprilike jednog kilometra, toga nije bilo. Tada je bilo reda i discipline", kaže s čežnjom Akbar Rahimi, trgovac u Zelenoj zoni.
Nakon što su stranci napustili grad, talibani su mjesecima istraživali napuštene zgrade ambasada i drugih zapadnih institucija, u potrazi za obavještajnim materijalima i sigurnosnim uređajima, pa je sada prava vijest da se četvrt počela naseljavati. Rat je definitivno gotov.
Međutim, New York Times piše da vidljiva prisutnost značajnog broja zaštitara, kao i dodatni betonski zaštitni zidovi koje niko nije srušio, održavaju nesigurnost koja prijeti krhkom miru u zemlji otkako je završio rat pod vodstvom Amerike. Više nema stalnih vazdušnih napada, ali i dalje Kabulom odjekuju eksplozije samoubilačkih napada terorističkih grupa. Promijenile su se tek oznake na uniformama vojnika koji ih pokušavaju zadržati podalje.
Na betonskom zidu izgrađenom kao dodatno osiguranje bivše američke ambasade naslikan je mural s američkom zastavom postavljenom okomito, sa crvenim prugama kao stubovima koje drže bijele zvijezde na plavoj podlozi. Nepotpisani umjetnik naslikao je desetak ruku kako guraju crvene stubove, koji se ruše poput domina. "Naš narod je pobijedio Ameriku uz Božju pomoć", piše iznad slike. Abasada je ostala neuseljena, s tragovima metaka po zidovima.