Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pozvala je na smanjenje poreza na električnu energiju u zemljama Evropske unije, upozorivši da visoki nameti ugrožavaju konkurentnost privrede i produbljuju krizu troškova života.
''Dok troškovi energije padaju, porezi na energiju ponovo rastu, poručila je Von der Leyen u govoru pred Evropskim parlamentom u Strasbourgu.''
Naglasila je da su porezi na električnu energiju čak 15 puta viši od onih na plin, što, kako je istakla, „ne može biti održivo“.
Prema njenim riječima, industrija u EU trenutno plaća u prosjeku 34 posto poreza na energiju, dok domaćinstva snose čak 42 posto.
Von der Leyen je pozvala i na veća ulaganja u obnovljive izvore, kako bi Evropska unija ojačala vlastitu energetsku nezavisnost.
''Najniže cijene energije imaju zemlje koje proizvode dovoljno čiste energije – bilo solarne, vjetro, hidro, geotermalne ili nuklearne, kazala je.''
''Hajde da zajedno radimo na smanjenju ovih poreza i omogućimo našim preduzećima i domaćinstvima da koriste domaću, čistu energiju umjesto uvoznih goriva,'' poručila je šefica Evropske komisije.
Njen govor dolazi uoči samita lidera EU, na kojem će se raspravljati o ciljevima smanjenja emisija do 2040. godine i ekonomskim posljedicama borbe protiv klimatskih promjena.