PUTOVANJE KAO RUSKI RULET

Za Ruse, ljetni odmor na Krimu se pretvara u noćnu moru....

Krim

Noćne eksplozije, nestašice goriva i struje i naftne mrlje na obali nova su realnost za ruske turiste na Krimu.

"Cijelu noć smo proveli u skloništu", "Svi kafići su otvoreni, ali primaju gotovinu ili uplate na račune, mnogi nemaju struju", "Što se tiče goriva, preporučujem da ga ponesete sa sobom ako je ikako moguće", samo su neke od poruka u Telegram grupama u kojima se raspravlja o uvjetima na poluotoku.

Svakodnevni napadi ukrajinskih dronova na vojne i logističke ciljeve uništavaju turističku sezonu na Krimu, piše The Kyiv Independent.

Talas ukrajinskih napada pogodio je Krim posljednjih sedmica u nastojanju Kijeva da presječe ruske rute snabdijevanja i praktično pretvori poluostrvo u ostrvo, izolujući ga od kopnene Rusije, rekao je ministar odbrane Mihail Fedorov.

Krim, koji je Rusija anektirala 2014. godine, nekada je bio popularna destinacija za ruske turiste, ali je ove sezone izgubio na popularnosti. Ruski list Kommersant izvijestio je da je 79 posto hotelskih rezervacija otkazano između 24. maja i 6. juna.

„Turistička sezona ili nije ni počela ili je praktično završena“, rekao je za Kyiv Independent Jevhen Hlobistov, stručnjak za okoliš i održivi razvoj na Krimu. Utjecaj ukrajinskih napada priznao je i ruski predsjednik Vladimir Putin. „Ukrajinska vojska pokušava poremetiti snabdijevanje energijom i utjecati na turističku sezonu - njihove namjere su otvoreno objavljene“, rekao je.

"Situacija se mijenja iz dana u dan"

Svaki ukrajinski napad doprinio je neizvjesnosti za turiste. Napadi na rusku infrastrukturu doveli su do nestašice goriva, nestašice hrane, nestanka struje i zagađenja mora. Putovanje po poluotoku također je bilo komplicirano, s obzirom da su Krimske željeznice smanjile broj dnevnih vozova sa 18 na sedam, a ruske vlasti su 26. juna proglasile vanredno stanje.

Novinari Kyiv Independenta kontaktirali su hotel Villa Rosemarin u Sevastopolju, predstavljajući se kao turisti. Iz hotela su odgovorili da se "situacija mijenja iz dana u dan" i da su "skloništa dostupna".

Praktični problemi za turiste

Krim, kao poluostrvo, oduvijek je zavisio od transportnih veza s kopnom. Prije potpune invazije, Rusi su mogli stići avionom, vozom, autobusom ili automobilom preko Krimskog mosta, koji je Moskva otvorila 2018. godine. Danas je jedina preostala ruta most, koji je često zatvaran zbog napada i u ruskim medijima je nazvan "putem smrti". Međutim, on ostaje glavni ulaz na poluostrvo. Vožnja automobilom je tradicionalno najpopularniji način dolaska tamo, ali ove godine, nestašica goriva učinila je tu opciju vrlo rizičnom.

Hlobistov kaže da, iako nestašica goriva još nije značajno uticala na širu ekonomiju Krima, nanijela je ozbiljan udarac turizmu. Dodao je da većina turista putuje automobilom, a nezavisni putnici obično ostvaruju veći prihod od onih koji dolaze u paket aranžmanima. Jedan korisnik Telegrama napisao je 14. juna da njegovi poznanici ne idu na Krim ove sezone zbog "problema s gorivom".

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Neki turisti su zabrinuti da će ostati nasukani i traže rezervne planove. Prema ruskom nezavisnom mediju Paper, grupa IT stručnjaka iz Sankt Peterburga razmišljala je o iznajmljivanju električnog vozila. Jedan od njih je rekao: "Pomisao da ne mogu nigdje ići ovog ljeta mi je strašnija od smrti pod dronom."

Putovanje kao ruski rulet

Turistički operateri pokušavaju umiriti potencijalne posjetioce. Jedna kompanija u Sankt Peterburgu saopštila je da će njihovi autobusi nastaviti koristiti Krimski most i da će biti potpuno napunjeni gorivom prije ulaska na poluostrvo, opisujući svoju destinaciju Sudak kao "mirni kutak" daleko od napada.

Reakcije na društvenim mrežama su podijeljene. Neki kažu da putuju "na vlastitu odgovornost" i da su prihvatili opasnosti. Drugi svoj odmor na Krimu upoređuju sa "ruskim ruletom" i otkazuju putovanja.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

Turisti koji ipak planiraju otići često su predmet ismijavanja na internetu. Komentatori ih opisuju kao ljude sa "SVIM mozgovima", aludirajući na službeni ruski termin za invaziju ("specijalna vojna operacija"), i optužuju ih da vjeruju državnoj televiziji. "Zašto ići?", upitao je jedan korisnik. "Da okušaš sreću", odgovorio je drugi.

Ipak, neki Rusi i dalje brane putovanje na Krim, tvrdeći da mediji preuveličavaju opasnosti i da bi otkazivanje odmora značilo "predaju neprijatelju". Za one koji su spremni riskirati, postoje i podsticaji. Neki hoteli nude velike popuste, besplatno gorivo ili čak dozvoljavaju gostima da sami odaberu koliko žele platiti. Smještaj za četiri osobe može koštati samo 350 rubalja (oko 4,5 dolara) po osobi po noćenju.

Šta kažu mještani

Stavovi lokalnog stanovništva prema ruskim turistima su se pogoršali. U lokalnim grupama na društvenim mrežama, na pitanja o sigurnosti i nestašicama često se odgovara sa sarkazmom, podsjećajući posjetioce da su dronovi i eksplozije postali uobičajeni.

Neki se šale da bi turisti trebali ponijeti dodatno gorivo. "Zašto plašiti turiste? Možda ih nije briga što su vozovi i autobusi mete, a nema goriva. More je još uvijek tu. Neka dođu", napisao je jedan korisnik.

Ali čak ni opuštena obalna atmosfera više nije zagarantovana. Neke plaže su kontaminirane lož uljem nakon napada na skladište nafte u ruskom gradu Tuapse. Proukrajinski stanovnik zapadne obale Krima, koji je ostao anoniman, rekao je za Kyiv Independent da u turističkom gradu Alupka ima ljudi, ali ne mnogo.

Kafići i suvenirnice su otvoreni, ali bez kupaca. "Svuda se govori o alarmantnoj situaciji - vazdušni napadi, dronovi i nestašica goriva", rekao je. Opisao je i porodicu s moskovskim naglaskom u kafiću čiji je otac rekao da su morali ostaviti automobil jer nije bilo goriva. Turisti također kažu da su neki dijelovi Krima češće meta napada, pri čemu se Sevastopolj i okolna područja nazivaju "glasnim Krimom", a mjesta poput Sudaka i Jevpatorije "tihim Krimom".

Nekad jeftino, danas preskupo

Serhij Vikarčuk, veteran i bivši turistički radnik, rekao je da su Rusi oduvijek činili veliki udio turista na Krimu. Prema analizi društvenih medija, diskusije o putovanju na poluostrvo najaktivnije su u Moskvi, Sankt Peterburgu i nekoliko velikih industrijskih regija, a prevladava skepticizam. Mnogi se također žale da su odmori postali preskupi.

Vikarčuk kaže da je Krim ranije bio jeftina destinacija za Ruse, ali da je nakon okupacije 2014. godine postao skuplji, dok kvalitet usluga nije pratio rast cijena. "Ruskim turistima se sada isplati putovati u Grčku ili Tursku. Te destinacije su im dostupnije, a usluge i cijene su atraktivnije", rekao je.

Jedna korisnica, Jelena, napisala je da je prije invazije još uvijek bilo moguće putovati s ograničenim budžetom. "Tada sam se osjećala bogato. Ali otkako je postalo 'naše', izgradili su skupe hotele i restorane i riješili se jeftinih odmarališta", napisala je. "Možda je to bolje za lokalno stanovništvo, ali ne i za ruske turiste."

Jedan bloger je 25. juna napisao o Sevastopolju: "Na Primorskom bulevaru nema bučnih turista. Čak i spomenik potopljenim brodovima djeluje usamljeno... Zbog problema sa snabdijevanjem električnom energijom, grad je otkazao javne događaje, uključujući plesne večeri koje toliko ljudi voli. Ovo je neobično."


Znate više o temi ili prijavi grešku