ZAMJENIK PREDSJEDAVAJUĆEG PREDSTAVNIČKOG DOMA PSBIH

Zvizdić: “Pobjedila je država BiH, izgubili separatisti i anarhisti”

Denis Zvizdić
Foto © Fena

Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, Denis Zvizdić, oglasio se nakon sinoćnjih odluka Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), ističući da su pobijedile institucije države Bosne i Hercegovine.

“Večeras je NSRS pokorno usvojila Zakon o prestanku važenja šest neustavnih zakona, što potvrđuje da su institucije države BiH iznad svakog pojedinca, bez obzira na ime, narodnost ili političku pripadnost. Pobjedila je država BiH, a izgubili su separatisti i anarhisti”, poručio je Zvizdić.

Među zakonima koji su stavljeni van snage su: Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti u RS, Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, Izborni zakon RS, te zakonodavni akti koji se odnose na Visoki sudski i tužilački savjet i Krivični zakonik RS.

Zvizdić je naglasio da je ovo važna poruka za sve koji bi u budućnosti pokušali ugroziti ustavni poredak i teritorijalni integritet BiH. Također je podsjetio da su tri apelacije koje je podnio pred Ustavnim sudom BiH ranije osporile ove zakone, te da su odluke Suda konačne i obavezujuće.

“Odluke Ustavnog suda BiH su iznad odluka NSRS i na tome počiva princip vladavine prava i hijerarhije pravnih akata. Tako je bilo, tako je sada i tako će i biti”, zaključio je Zvizdić.


Znate više o temi ili prijavi grešku