Hrvatski general Stanko Sopta – Stari nedavno je na manifestaciji obilježavanja 30. godišnjice oslobađanja Jajca prekinuo izlaganje i ceremoniju kako bi sačekao završetak ezana s obližnje džamije. Ovaj gest izazvao je reakcije javnosti, a predsjednik HDZ-a Dragan Čović danas je u Mostaru komentarisao situaciju.
„Nesreća je što se termini ponekad poklope, da u isto vrijeme imamo vjerske obrede u džamiji i naš objekt spomeničke baštine jedan uz drugi. Mislim da je general Sopta postupio dobro i korektno“, istakao je Čović.
Dodao je kako je u proteklih 20 godina nekoliko puta došlo do sličnih situacija: „Nekada bi se stalo, nekada bi se to sačekalo u tišini. Ne mogu komentirati zašto neko napada generala ili ga hvali.“
Čović je naglasio da je postupak generala pitanje pristojnosti i osjećaja: „Ja sam mu to i sugerirao. Tu ne vidim problem i ne vidim razlog zašto bi ovo bila tema, kada smo uistinu veličanstveno obilježili 30. obljetnicu vojnoredarstvene operacije. Sve operacije tog vremena bile su maestralne i bez njih ne bi bilo ni Dejtonsko-pariškog sporazuma.“
Predsjednik HDZ-a zaključio je da su prisutni i poruke koje su građani i zvaničnici primili tokom obilježavanja mnogo značajnije od same ceremonije: „Oni su vrijednije stvari od nekoliko tisuća ljudi koji su nazočili manifestaciji. Poruke koje smo dobili bile su više nego dobre.“