
BH Telecom planira preuzimanje Telemacha: Prilika za dominaciju na tržištu ili prepreka konkurenciji?
Planirana akvizicija Telemacha BH od strane BH Telecoma izazvala je veliku pažnju u poslovnom svijetu i među regulatorima. Iako je ova namjera na prvi pogled izgledala kao strateški iskorak najvećeg telekom operatera u Federaciji BiH, realizacija ovog posla daleko je od sigurne. Ključni izazovi ne leže u finansijskoj izvedivosti transakcije, već u složenim procedurama i regulatornim odobrenjima, koja bi mogla odlučiti sudbinu ovog velikog posla.
Finansijska snaga BH Telecoma
Finansijski pokazatelji BH Telecoma i Telemacha ukazuju na značajan potencijal za realizaciju ovog posla. Telemach je u 2023. godini zabilježio ukupne prihode od 137 miliona KM, dok je dobit iznosila 13,7 miliona KM. Istovremeno, BH Telecom je ostvario prihod od 530 miliona KM i neto dobit od 48 miliona KM, što jasno pokazuje da finansiranje ove akvizicije ne bi predstavljalo prepreku za državnu kompaniju.
Podrška akviziciji dolazi i sa vlasničke strane, s obzirom na to da je Vlada Federacije BiH većinski vlasnik BH Telecoma. Vlada, koja već godinama gura ovu kompaniju ka jačanju pozicije na tržištu, sigurno neće imati problema s podrškom ovom strateškom potezu.
Tržišni izazovi: Da li BH Telecom i Telemach postaju preveliki za BiH?
Najveći problem s ovom akvizicijom nije novac, već pitanje kako će ona utjecati na tržišnu konkurenciju u BiH. Prema izvještaju Regulatorne agencije za komunikacije BiH iz 2023. godine, Telemach BH drži najveći udio na tržištu usluga distribucije audiovizuelnih medijskih i radijskih sadržaja – 30,5%, što raste na 34,9% kada se uračunaju povezana društva. BH Telecom, kao drugi najveći igrač na ovom tržištu, kontrolira 24,2%.
Kombinovani tržišni udio ovih kompanija dostiže gotovo 60%. Ostatak tržišta pripada uglavnom Mtel-u, koji sa svojim povezanim društvima drži nešto više od 30%, dok se preostalih desetak posto odnosi na manje distributere.
Sa aspekta Zakona o konkurenciji BiH, ovakva koncentracija može predstavljati ozbiljan problem. Zakon jasno zabranjuje akvizicije koje značajno narušavaju tržišnu konkurenciju ili stvaraju dominantan položaj na relevantnom tržištu. Dominantnim položajem smatra se situacija u kojoj tržišni udio subjekta prelazi 40%.
Nova strategija: Regionalni pristup kao moguće rješenje
Svjestan regulatornih prepreka u BiH, BH Telecom razmatra strategiju koja uključuje kupovinu Telemacha ne samo u BiH, već i u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji. Ovim potezom se očito pokušava proširiti definicija relevantnog geografskog tržišta na regionalni nivo.
Ako bi Konkurencijsko vijeće BiH prihvatilo ovu širu definiciju tržišta, procentualni udio BH Telecoma i Telemacha značajno bi se smanjio. Na regionalnom nivou, ove kompanije ne bi imale dominantan položaj, što bi olakšalo dobijanje potrebnih odobrenja.
Prema Zakonu o konkurenciji BiH, relevantno geografsko tržište može biti prošireno na međunarodni nivo u slučajevima kada to opravdavaju okolnosti. Ključno pitanje sada je da li će Konkurencijsko vijeće prihvatiti ovakvu argumentaciju i omogućiti realizaciju ove transakcije.
Proceduralni koraci i neizvjesnosti
Do sada, BH Telecom još nije zvanično podnio ponudu za preuzimanje Telemacha Konkurencijskom vijeću BiH. Kompanija trenutno radi na pripremi modela koji bi osigurali prohodnost akvizicije kroz regulatorne okvire. Očekuje se da će se u narednim mjesecima voditi intenzivni pregovori i pravne bitke kako bi se ovaj posao pomaknuo s mrtve tačke.
Šira slika: Transformacija tržišta ili prijetnja konkurenciji?
Ako akvizicija dobije zeleno svjetlo, BH Telecom bi značajno ojačao svoju poziciju na tržištu telekomunikacija i medijskih usluga, dok bi se konkurencija svela na nekoliko dominantnih igrača. Ovo bi moglo imati dugoročne posljedice na tržišnu dinamiku, cijene usluga i inovacije.
Istovremeno, neuspjeh u dobijanju odobrenja mogao bi označiti kraj ambicija BH Telecoma da se profilira kao regionalni lider. S druge strane, regulatorni uspjeh bi predstavljao presedan za slične transakcije u budućnosti, posebno u kontekstu sve veće regionalne integracije tržišta telekomunikacija.
U svakom slučaju, naredni mjeseci bit će ključni za ovu akviziciju, koja ima potencijal da redefinira tržište telekomunikacija u Bosni i Hercegovini i šire.