NOVI KRUG POLITIČKE ‘SAPUNICE’

Dodik traži od Izetbegovića da objavi snimak telefonskog razgovora: “Dajem saglasnost, neka se sve čuje”

Dodik i Izetbegovic

Politička razmjena poruka između Milorada Dodika i Bakira Izetbegovića ponovo je eskalirala u javnosti, nastavljajući niz međusobnih optužbi, interpretacija i poziva na objavljivanje privatnog telefonskog razgovora.

Cijela priča počela je nakon intervjua Bakira Izetbegovića za FTV, u kojem je naveo da bi pravosuđe trebalo razmotriti uklanjanje Dodika i sa čela SNSD-a. Ta izjava je u Banjaluci protumačena kao politička poruka i prijetnja, nakon čega je Dodik odlučio direktno kontaktirati Izetbegovića.

Prema navodima, Izetbegović se na poziv javio i tom prilikom mu iznio svoje stavove, nakon čega je uslijedio novi val političkog prepucavanja i poziva da se sadržaj razgovora objavi javno.

Izetbegović je, prema njegovim riječima, rekao Dodiku sve što misli, uz tvrdnju da je razgovor snimljen, te je pozvao da se snimak objavi.

U nastavku je reagovao i Dodik, poručivši da nema ništa protiv objave razgovora, uz tvrdnju da bi to trebalo učiniti ako je već sniman.

“Bakir je tražio da se objavi snimak našeg razgovora. Siguran sam da je on snimio. Dajem mu saglasnost da to uradi. I svi drugi koji su taj razgovor snimili, imaju moju saglasnost da ga objave”, naveo je Dodik.

Ovaj novi javni duel dodatno je podgrijao političku atmosferu u zemlji, u kojoj se već godinama slične razmjene poruka između vodećih aktera često posmatraju kao nastavak dugotrajnih političkih tenzija, a ne kao izolovani incidenti.

Dok jedni tvrde da se radi o ozbiljnim političkim porukama, drugi sve češće ocjenjuju da ovakvi istupi služe i kao dio već viđenog obrasca političke komunikacije koji podiže tenzije u javnosti, ali rijetko donosi konkretne pomake u institucionalnom dijalogu.


Znate više o temi ili prijavi grešku