"Nakon što su neprijateljski preuzeli imovinu, morali su prikazati insolventnost za 40 kompanija unutar Agrokora. Ni jedna kompanija unutar grupe Agrokor nije bila insolventna. Ako nema insolventnosti, nema stečaja, ako nema stečaja ne može se provesti zakon.
To se davno znalo i davno se dogovorilo kako će se izvršiti neprijateljsko preuzimanje”, kazao je Ivica Todorić u utorak na konferenciji za novinare.
On je na presici, kako je ranije i najavio, govorio o “načinu na koji je izvanredna uprava Agrokora kreirala insolventnost cijele grupe Agrokor”, piše Nacional.
“Lažirali su dug Agrokora i prikazali da je dug 320 milijardi kuna”, ustvrdio je Ivica Todorić na samom početku. Punih šest godina je, kako je ustvrdio, sakupljao dokumentaciju, kako bi prikazao istinu.
"Agrokor je bio pred burzom. Mi smo mogli pomoći državi, a ne da država pomaže nama. Srušili su nas kad smo bili pred Londonskom burzom”, naglasio je te dodao kako su “smislili pakleni plan da uzmu jednu od najpropulzivnijih kompanija u ovom dijelu Evrope”.
Sve te podatke, kako je kazao, “dao je u Ameriku prije tri godine, a prije dvije godine u Englesku”.
“Ljudi se čude kako su naši sudovi to prihvatili”, rekao je Todorić i pitao: “Zašto sad Plenković ne veli di je šta je!?”
U vrlo opširnom i detaljnom izlaganju Todorić je ustvrdio i kako je “trebalo sačuvati glavu”.
“Iza njih su stajale ruske službe, a protiv mene je stala hrvatska Vlada”, naglasio je te pokazao usporedne podatke.
“To je jedino što imam. Nemam ni vikendice, ni ništa. Ja sam svu svoju imovinu ostavio u Agrokoru i s tim sam dizao kapital. Bio sam najbolji u ovom dijelu Evrope”, naglasio je te ponovio kako je Agrokorov dug napumpan.