U najnovijem udaru na rad japanske svemirske agencije, raketni motor Epsilon je u petak eksplodirao tokom testa, rekao je zvaničnik.
Kako javlja novinska agencija "Kyodo", u eksploziji niko nije povrijeđen. Incident se dogodio otprilike jednu minutu nakon početka testiranja motora drugog stepena, na zemlji.
Ispitni centar Noširo u prefekturi Akita razvija Epsilon S kao nasljednika trenutne serije Epsilon kako bi se povećala konkurentnost zemlje na rastućem tržištu lansiranja satelita, prema Japanskoj agenciji za istraživanje svemira.
Prva raketa u seriji poletjela je 2013. i bilo je uspješnih lansiranja pet modela prije nego što je Epsilon-6 dobio naredbu da se samounište 2022. nakon što je skrenuo s planirane putanje.
Japanska agencija za istraživanje svemira poslala je naredbu u 09.57 sati nakon što je raketa Epsilon-6 poletjela iz svemirskog centra Učinoura u blizini južnog vrha jugozapadnog glavnog ostrva Kjušu oko 09.50 časova,