Gradonačelnik Mostara Mario Kordić potvrdio je u petak za medije da je stanje nakon požara na deponiji Uborak u fazi stabilizacije, ističući da je od jutarnjih sati ponovo uspostavljen redovan odvoz komunalnog otpada iz grada.
Prema njegovim riječima, kako bi se ubrzao proces zbrinjavanja otpada, pretovar se trenutno organizuje na četiri različite lokacije širom Mostara.
- Od jutros se vraća stabilnost po pitanju odvoza komunalnog otpada iz Mostara. Jučer smo osigurali još tri lokacije, uz ovu u sjevernom dijelu grada. Jutros od četiri sata pretovaruju se kamioni i otpad se vozi na druge deponije – izjavio je Kordić.
Dodatne lokacije uključuju dva reciklažna dvorišta, na jugu i sjeveru grada, kao i prostor na samoj deponiji Uborak, gdje se odlaže kruti otpad. Uz već ranije aktiviranu lokaciju u Vrapčićima, trenutno su u funkciji četiri tačke za pretovar otpada.
Lokacija u Vrapčićima bila je privremeno van funkcije, ali je ponovo aktivirana nakon sastanka održanog u četvrtak.
- Jučer smo imali sastanak sa stanovnicima sjevernog dijela grada. Saslušali smo njihove probleme, razjasnili neke stvari koje su kroz medije krivo iskomunicirane i de facto dobili njihovo razumijevanje te je ta lokacija aktivna za pretovar – izjavio je mostarski gradonačelnik.
Govoreći o požarištu, Kordić je naveo da se intenzivno radi na njegovom saniranju.
- Pohvatali smo sve konce, situacija je stabilna i nadam se da ćemo u brzom roku pokupiti miješani komunalni otpad s ulica Mostara i vratiti se u normalno funkcioniranje. Mali izazov predstavlja količina otpada koja se generisala proteklih dana. Riječ je o količini od oko 120 tona dnevno, a zbog različitih opstrukcija kroz zadnja četiri dana generisalo se oko 500 tona i pokušat ćemo s deponijima razgovarati da nam otvore dodatne mogućnosti ili da to prihvate neka druga odlagališta. Želja nam je brzo doći u “dnevni ritam”, da ono što dnevno proizvedemo i deponiramo – naglasio je Kordić.
On se osvrnuo i na posljedice koje su događaji imali na turizam u Mostaru, navodeći da je situacija ostavila određeni trag na dolaske posjetilaca.
- Naravno da je neugodno i želja nam je što prije riješiti ovaj problem. Razumijem da su turisti razočarani kvalitetom zraka u Mostaru. Uvijek se promovišemo kao lijep i čist grad, a to u ovom slučaju nismo. Što se tiče stanja oko turizma, siguran sam da je ovo dobrim dijelom poremetilo one koji su mislili doći u Mostar, a kada su vidjeli slike deponija u plamenu sigurno su razmislili hoće li ili neće doći u naš grad. U razgovoru s turističkim radnicima, saznao sam da osjete pad turizma u Mostar generalno, ne samo radi ova četiri dana. To je vezano za situaciju u svijetu – kazao je Kordić.
Na kraju je potvrđeno da se sve mjere Štaba civilne zaštite i dalje provode, dok je ranije uvedena naredba o evakuaciji stanovništva u blizini deponije ukinuta.