Potpredsjednik Federacije BiH, Refik Lendo, obratio se danas prisutnima na brdu Žuč, mjestu simbolu otpora i jednoj od ključnih bitaka u odbrani Sarajeva i BiH, povodom obilježavanja 33. godišnjice i Dana odbrane općine Novi Grad.
U svom emotivnom govoru, Lendo je odao počast svim poginulim borcima, šehidima i herojima, ističući da borba za Bosnu i Hercegovinu nije završena – danas se vodi kroz istinu, obrazovanje i institucije. Naglasio je da su vojnici na Žuči bili „vojnici po savjesti“, koji su branili dom, porodicu i slobodu, a danas se borba nastavlja na drugačiji način – politički, pravno i informacijski, protiv negiranja i prijetnji razbijanjem države.
„Naša je dužnost da mladima prenosimo istinu o odbrani BiH, da ih učimo ponosu, a ne mržnji. Sloboda nije dar, ona je osvojen dar i obaveza koju moramo čuvati,“ poručio je Lendo.
Potpredsjednik FBiH upozorio je i na trenutnu političku nejedinstvenost i slabost unutar države, te naglasio da se ne smije zaboraviti da je mir vrijedan, ali da je potrebna odlučnost i jedinstvo svih kako bi se zaštitila suverenost BiH.
Zaključio je da „Žuč i naša domovina nisu mjesta za podjele, već trajno sjećanje na hrabre šehide i neupitnu slobodu Bosne i Hercegovine.“