Ministar pravde u Vladi Republike Srpske Goran Selak ovih dana provodi, kako se navodi, “radnu turneju” obilaska pravosudnih institucija u entitetu. Prema zvaničnim informacijama, tema razgovora s predsjednicima i zaposlenicima sudova bila je “unapređenje saradnje Vlade RS i pravosudnih institucija” te “problematika u radu sudova”. Međutim, iza ovih protokolarnim tonom sročenih saopćenja kriju se ozbiljna pitanja o mogućem pritisku na sudove, posebno u svjetlu aktuelnih političko-pravnih dešavanja.
Naime, iako se još uvijek čeka odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o tome je li nova Vlada RS, čiji je Selak član, uopće ustavno formirana, ministar se nesmetano sastaje s čelnicima sudova, dobija podatke o njihovom radu i – kako se navodi – “upoznaje s arhivom, upisnicima i kancelarijskim prostorijama”.
Posebnu pažnju izazvala je njegova jučerašnja posjeta Osnovnom sudu u Banjoj Luci, instituciji u kojoj je registrovan SNSD kao pravno lice. Upravo taj sud je nadležan za provođenje pravnih posljedica presude kojom je Milorad Dodik osuđen, što podrazumijeva i njegovo brisanje iz registra političkih stranaka kao predsjednika SNSD-a.
Posjeta Selaka sudu uslijedila je upravo na dan kada je Centralna izborna komisija BiH dobila pojašnjenje Suda BiH da Milorad Dodik, shodno pravosnažnoj presudi, ne može više biti predsjednik SNSD-a. Taj vremenski okvir teško se može smatrati slučajnim. Brojni pravni i politički posmatrači smatraju da je Selakova posjeta u jeku ove rasprave jasna poruka i mogući pritisak na Osnovni sud u Banjoj Luci – da odgodi ili u potpunosti izbjegne provođenje zakonskih obaveza i brisanje Dodika iz registra.
Ironija situacije leži i u činjenici da je Selak sam politički kadar Milorada Dodika, a u Vladu RS ušao je upravo njegovom voljom. Selak je, podsjetimo, ranije bio Dodikov kandidat i za ministra sigurnosti BiH, ali je tu kandidaturu povukao kada je postalo jasno da neće dobiti podršku Parlamenta BiH.
Prema zvaničnom saopćenju Ministarstva pravde RS, tokom posjete Osnovnom sudu u Banjoj Luci Selak je “obišao novu zgradu, stari dio zgrade, upoznao se s upisnikom, arhivom i kancelarijskim prostorima”. Međutim, s obzirom na trenutni političko-pravni kontekst, mnogi se pitaju je li ministar pravde zapravo obišao i registar političkih stranaka, gdje se još uvijek vodi ime Milorada Dodika kao predsjednika SNSD-a – iako su pravne posljedice presude Suda BiH potpuno jasne.
Na pitanja o sadržaju sastanka i eventualnom spominjanju Dodikovog statusa, Selak se nije javljao na telefonske pozive. Pitanja o tome da li je predsjednica Osnovnog suda razgovarala sa ministrom o provođenju presude upućena su i samom sudu, a odgovor javnost još čeka.
U međuvremenu, dok Vlada RS funkcionira u svojevrsnom ustavnom vakuumu, a ministar pravde obilazi sudove i “upoznaje se s arhivom”, sve više raste zabrinutost da se u Republici Srpskoj pravosudne institucije pretvaraju u instrumente političke kontrole – i da se granice između pravosuđa i vlasti brišu brže nego što sudovi brišu Dodika iz registra SNSD-a.