1,3 MILIONA KM ZA POVRATNIKE

Ministarstvo potpisalo ugovore za očuvanje skoro 700 radnih mjesta u RS-u

Foto/Nerin Dizdar
Foto © Fena/Nerin Dizdar

Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica potpisalo je danas, 23. septembra, ugovore sa 220 korisnika koji su ispunili kriterije Javnog poziva za programe podrške očuvanju radnih mjesta povratnika u entitetu RS za 2025. godinu.

Za ovu namjenu izdvojeno je više od 1,3 miliona KM, čime se osigurava radna sigurnost za 691 uposlenog povratnika u 31 opštini i gradu širom entiteta RS.

Na javni poziv pristiglo je ukupno 264 prijave – od čega se 211 odnosilo na Program 1, usmjeren na očuvanje radnih mjesta i unapređenje uslova rada, dok je 53 prijave stiglo na Program 2, koji se tiče refundiranja poreza i doprinosa za prva tri mjeseca 2025. godine.

U skladu s potpisanim ugovorima, korisnici sredstava su obavezni da između 10% i 100% doznačenih sredstava po uposlenom isplate radnicima kao dodatni prihod, dok će ostatak biti namijenjen razvoju poslovanja – kroz nabavku opreme, adaptaciju ili proširenje poslovnih prostorija.

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar naglasio je važnost ovih mjera: – Očuvanje radnih mjesta povratnika u entitetu RS jedan je od ključnih ciljeva našeg djelovanja. Kroz više od 1,3 miliona KM ove godine osigurali smo egzistenciju za gotovo 700 porodica povratnika. Time ne pomažemo samo privrednim subjektima, nego direktno doprinosimo opstanku ljudi na njihovim ognjištima – poručio je ministar.

Iz Ministarstva ističu da će i u narednom periodu nastaviti s programima koji jačaju održivi povratak, kroz ekonomsko osnaživanje i poboljšanje životnih uslova povratnika u svim zajednicama.


Znate više o temi ili prijavi grešku