Cijene dionica na europskim berzama jutros su blago pale, pa tako prate jučerašnji pad Wall Streeta, nakon povećanja kamata američke centralne banke i poruka njenog predsjednika Jeromea Powella. STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,4 posto, nakon jučerašnjeg blagog rasta.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,40 posto, na 7.536 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,10 posto, na 15.195 bodova, a pariški CAC 0,13 posto, na 7.123 boda.
Tako indeksi prate jučerašnji pad Wall Streeta, kada su Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq indeks skliznuli više od 1,6 posto, nakon daljnjeg povećanja kamatnih stopa američke centralne banke i poruke predsjednika Feda Jeromea Powella da u ovoj godini ne očekuje smanjenje kamata.
Kao što se očekivalo, čelnici Fedana dvodnevnoj sjednici odlučili su povećati ključne kamate za 0,25 postotnih bodova, u raspon od 4,75 do 5 posto. To je već deveto povećanje kamata od kada je u martu prošle godine Fed počeo zaoštravati monetarnu politiku, ali tempo povećanja je usporen.
U saopćenju središnje banke signalizira se da je zbog problema u nekim bankama moguća pauza u povećanju kamata, ali da će zbog visoke inflacije vjerovatno trebati dodatno prilagoditi monetarnu politiku.
Nakon saopćenja Feda, porasli su berzovni indeksi, međutim, nakon poruka predsjednika centralne banke oštro su pali.
"Tržište je bilo ohrabreno nakon poruke Feda da je moguća pauza u povećanju kamata, ali razočarao ga je Powell koji je poručio da Fedu ruke nisu vezane i da će moći dodatno povećati kamate ako to bude potrebno", objašnjava Chris Zaccarelli, direktor u kompaniji Independent Advisor Alliance.