TRENER VELEŽA

Nedim Jusufbegović za etto.ba: Pobijediti osam od deset utakmica ne može biti plod sreće, veliki uspjeh je što se uopće borimo za Evropu

Feja
Foto © Facebook

Mostarski Velež u drugom dijelu sezone igra kao preporođen unatoč velikim promjenama i rezovima koje je klub napravio krajem godine.

Velike zasluge za to pripadaju novom-starom treneru Nedimu Jusufbegoviću (48), koji je od deset utakmica na klupi "Rođenih" uspio dobiti čak osam.

Reorganizacija kluba

U razgovoru za portal etto.ba osvrnuo se okolnosti koje su rezultirale stanjem kakvom trenutno svjedočimo.

"Ekipa je pretrpjela značajne promjene zato što je ušla u reorganizaciju i što je klub smanjio budžet u značajnoj mjeri, dok su igračima smanjeni ugovori koji su bili enormno veliki i koje mi više nismo mogli da plaćamo. Nismo mogli dovoditi igrače dok neko nije otišao, jer nismo imali sredstva. Onaj ko nije htio da smanji je odlazio i onda smo dovodili nove igrače, ali nismo imali neku spektakularnu mogućnost da djelujemo na tržištu. Prevashodno je bilo da se napravi neki red u finansijama, da se uvede neka mjera i red u svlačionici, te uspostavi neka gornja granica kako bi se klub stabilizovao“, rekao je Jusufbegović za etto.ba.

Trenutni rezultati su posljedica velikog rada svih ljudi u klubu, naglašava trener "Rođenih".

Velez slavlje
Foto © Facebook

"Naslijedili smo i neke povrede i bili smo četiri boda od zone za ispadanje. Mislim da su igrači zaslužili sve pohvale. Jedna velika posvećenost i rad svih ljudi u klubu, od predsjednika, uprave, igrača, navijača su donijeli to što su donijeli. Ja nisam pobornik sreće u fudbalu, jer sve što se dešava, dešava se s razlogom. Pobijediti osam od deset utakmica ne može biti plod sreće, to je samo posljedica jednog maksimalnog fokusa u pripremi utakmice i jednog velikog rada“, kazao je Jusufbegović.

Velež je u otvorenoj borbi za pozicije koje vode u evropska takmičenja. Trenutno zauzima peto mjesto premijerligaške tabele s 37 osvojenih bodova, što je dva manje od četvrtog Željezničara, a tri od Širokog Brijega na trećem mjestu.

"I kad sam došao istakao sam da ćemo se boriti. Ne znam da li ćemo izboriti Evropu niti mogu to da obećam, ali bit će veliki uspjeh na sve okolnosti koje su se desile u klubu i s ekipom da se borimo do kraja.. Vjerujem da ćemo ostati otporni na sve ove situacije koje nas prate i zadržati fokus na čemu treba, a to je teren", istakao je Jusufbegović.

Drugačiji uzvrat

"Rođeni" mogu u Evropu i preko Kupa BiH, gdje su pobjedom od 1:0 u prvoj polufinalnoj utakmici protiv Željezničara napravili veliki korak ka finalu.

"Ne bih ja rekao da je sve u našim rukama. Mislim da će se i Željo dosta toga pitati. Smatram da su oni izuzetno kvalitetna ekipa sa sjanim pojedincima poput Štilića, Krpića, Santosa, Mekića... Mislim da su to igrači koji zaslužuju pažnju i koji su sposobni jednim potezom da riješe utakmicu. Pored tog kvaliteta, ne treba zaboraviti da igramo na Grbavici, gdje njih 'gura' ta atmosfera i gdje bukvalno vode i prije nego što počne utakmica".

Taj uzvratni meč, koji se igra 19. aprila, sigurno će biti drugačiji, s obzirom da Željezničar neće voditi Edis Mulalić, s kojim je raskinuta saradnja.

"Vjerovatno hoće, u taktičkom smislu. Mulalić je bio tu godinu i tri mjeseca. Ne postoji trener koji mijenja stvari u tom kontekstu za 15, 20 ili 30 dana, ali on mentalno i psihički može da utiče na ekipu i podigne je u jednoj određenoj mjeri. U tom kontekstu sigurno možemo očekivati neku novu energiju, novi pristup, veću želju za dokazivanjem novom treneru. Na kraju krajeva, utakmica je sama od sebe bitna“, dodao je Jusufbegović.


Znate više o temi ili prijavi grešku