Izraelski premijer Benjamin Netanyahu najavio je da će njegova vlada uputiti delegaciju u Washington kako bi američkoj administraciji predstavila sigurnosne interese Izraela u kontekstu mogućeg dugoročnog nuklearnog sporazuma između Sjedinjenih Američkih Država i Irana.
Govoreći na konferenciji za novinare, Netanyahu je naglasio da Izrael nije direktna strana u pregovorima koje vode Washington i Teheran, ali da ishod tih razgovora ima ozbiljne posljedice po izraelsku nacionalnu sigurnost.
„Od samog početka govorili smo da nismo strana u sporazumu između Sjedinjenih Američkih Država i Irana. Ali to ne znači da nemamo svoje interese“, poručio je izraelski premijer.
Prema njegovim riječima, delegacija će američkim zvaničnicima detaljno predstaviti izraelske stavove o nuklearnim odredbama budućeg sporazuma. Ipak, nije otkrio kada bi delegacija mogla otputovati u SAD, ko će je predvoditi niti s kojim će se američkim predstavnicima sastati.
Netanyahu je tokom obraćanja ponovio i stav svoje vlade da Izrael neće odustati od održavanja sigurnosne zone na jugu Libana, koju smatra ključnom za zaštitu zemlje od prijetnji koje, kako tvrdi, dolaze iz Irana i od pokreta Hezbolah.
Dodao je da je posljednjih dana više puta razgovarao s američkim državnim sekretarom Marco Rubio, ističući da Washington pruža podršku izraelskom konceptu sigurnosne zone koja bi, prema njegovim riječima, trebala spriječiti moguće napade Irana i Hezbolaha na izraelsku teritoriju.
Najava slanja izraelske delegacije dolazi u trenutku kada Sjedinjene Američke Države i Iran nastavljaju razgovore o mogućem dugoročnom sporazumu koji bi regulisao iranski nuklearni program, dok Izrael nastoji osigurati da njegovi sigurnosni zahtjevi budu uzeti u obzir u svakom budućem dogovoru.