Nastup nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu u Sjevernoj Americi postao je mnogo više od pukog sportskog takmičenja.
Za stotine hiljada građana BiH rasutih širom svijeta, a posebno za brojnu dijasporu u SAD-u i Kanadi, ovo je duboko emotivno putovanje i jedinstvena prilika da izraze svoju odanost domovini.
Koliko su navijači spremni daleko ići u svojoj podršci najbolje svjedoče neobični prizori s američkih ulica, gdje navijači svoja lična vozila pretvaraju u prave pokretne transparente, javlja Fenin dopisnik sa Svjetskog prvenstva.
Jedan od istaknutijih primjera na ulicama Los Angelesa svakako je bijeli SUV potpuno ukrašen porukama podrške ispisanim markerima i bojom, s prepoznatljivim natpisima poput "Idemo Bosna, idemo Hercegovina" i "Volim te Bosna".
Na vozilu su također ispisana imena istaknutih ličnosti iz reprezentacije, selektora Sergeja Barbareza i Edina Džeke, dok se posebno ističe poruka "Ne mogu ostati miran, danas igra Bosna".
Ovaj natpis savršeno sažima navijačku groznicu i euforiju koja već sedmicama potresa bosansku dijasporu u Sjevernoj Americi.
Scene poput ove su samo vizuelna potvrda ogromnog truda i odricanja dok navijači putuju hiljadama kilometara kako bi uživo bodrili "Zmajeve".
Uz dijasporu koja je letjela i do deset sati s istočne obale SAD-a (poput New Yorka), te se danima vozila iz raznih američkih država do zapadne obale, impresivan je i broj najvjernijih navijača koji su ovo dugo putovanje napravili iz same Bosne i Hercegovine.
Mnogi od njih su preletjeli okean kako bi pratili reprezentaciju uživo od Toronta do Los Angelesa, uprkos visokim troškovima.
Za brojne iseljenike, ali i one koji su pristigli iz domovine, okupljanja hiljada ljudi u plavo-žutim dresovima brišu sve granice.
Na dane utakmica, ulice američkih gradova postaju mjesta gdje se, kako ističu sami navijači, osjećaju kao da su ponovo kod kuće, naglašavajući da je pojavljivanje na Svjetskom prvenstvu izvor ponosa za cijelu zemlju, bez obzira na vjeru ili nacionalnost.
Ova strast i nevjerovatna odanost nisu promakle svjetskim medijima. Američki i drugi strani novinari su više puta istakli impresivnu i mirnu atmosferu koju su stvorili bh. navijači.
Čak i nakon teškog poraza od Švicarske u Los Angelesu, brojni strani mediji su u svojim analizama posebno pohvalili veliku podršku s tribina, naglašavajući da su bh. navijači, uprkos negativnom rezultatu, nastavili pjevati i navijati za svoj tim do posljednjeg trenutka.
Ista podrška i nevjerovatna ljubav sada se usmjeravaju prema sjeverozapadu Sjedinjenih Država.
Navijački karavan je spreman za put u Seattle, gdje će još jednom stati uz svoje igrače u najvažnijoj, odlučujućoj utakmici protiv Katara.