Nijemci, nekada poznati po svojoj ljubavi prema kešu, sve više preferiraju plaćanje karticama, čak i kada putuju u inostranstvo.
Prema najnovijem istraživanju portala za poređenje Verivox, samo oko trećine građana sada bira plaćanje gotovinom, dok većina koristi debitne i kreditne kartice.
Promjena je posebno nagla u odnosu na juni 2023. godine, kada je 53 odsto ispitanika navelo da u inostranstvu plaća kupovinu od 20 evra kešom. Sada taj udio iznosi svega 34 odsto. Kod kuće, 51 odsto Nijemaca radije plaća „plastikom“, dok se korištenje kartica povećava i na putovanjima: skoro 55 odsto bira karticu unutar evrozone, a preko 56 odsto van nje.
Istraživački institut Innofact anketirao je u avgustu 1.031 osobu uzrasta od 18 do 79 godina u ime Verivox-a. Oliver Maier, direktor portala, ističe da trend jasno pokazuje kako keš gubi primat i u svakodnevnoj kupovini i na putovanjima.