POTVRĐENO IZ MINISTARSTVA VANSKIH POSLOVA

Norveška protjeruje 15 službenika ruske ambasade

Ambas oslo

Norveško ministarstvo vanjskih poslova u četvrtak je saopćilo da je odlučilo protjerati 15 službenika ruske ambasade, dodajući da se radi o obavještajnim operativcima koji djeluju pod okriljem diplomatskih pozicija, navodi Reuters.

"Odluka norveške vlade je odgovor na promijenjenu sigurnosnu situaciju u Evropi, koja je dovela do povećane obavještajne prijetnje iz Rusije",navodi se u saopćenju Ministarstva vanjskih poslova.

"Navedeni službenici moraju ubrzo napustiti Norvešku", saopćeno je.

Ruska ambasada u Oslu nije odmah bila dostupna za komentar kada ju je kontaktirao Reuters.

Norveška, članica vojnog saveza NATO-a, dijeli granicu s Rusijom na Arktiku.

"Ovo je važan korak u suprotstavljanju i smanjenju nivoa ruske obavještajne aktivnosti u Norveškoj, a time i u zaštiti naših nacionalnih interesa", rekla je norveška ministrica vanjskih poslova Anniken Huitfeldt.


Znate više o temi ili prijavi grešku