Više od 30 norveških milijardera i multimilionera napustilo je Norvešku 2022. godine, nakon što je vlada lijevog centra povećala porez na bogatstvo za 1,1 posto, piše "Dagens Neringsliv".
Ovaj trend se nastavlja i u 2023. godini, što će kroz gubitak u naplati poreza koštati vladu desetine miliona eura. Mnogi su se preselili u Švicarsku, gdje je porez znatno niži, navodi "Gardijan".
Među onima koji su se preselili je i industrijski tajkun Kjell Inge Rokke, koji se preselio u Lugano, u blizini jezera Komo i modnog centra Evrope, Milana. Rokke (64) je četvrti najbogatiji Norvežanin, čije se bogatstvo procenjuje na 5,1 milijardi dolara prema Forbsovoj listi.
U otvorenom pismu, on je rekao da je izabrao Lugano kao njegovu novu rezidenciju, koja nije "ni najjeftinija, niti ima niske stope poreza, ali nalazi se na sjajnom mjestu u Evropi".
Njegov odlazak iz Norveške koštaće tu skandinavsku zemlju oko 15 miliona eura godišnje. Prošle godine, Roke je bio na prvom mestu po plaćenom porezu, kao pojedinac, a "Dagesns Neringlisv" je izračunao da je od 2008. godine u državnu kasu uplatio blizu 132 miliona eura.
Profesor na Norveškoj poslovnoj školi, Ole Gjems-Onstad, rekao je da je procena da ljudi koji su napustili zemlju imaju zajedno oko 52,5 milijardi eura.
"Meni se čini da je to pomalo kao Bregzit. Norveška nije poznata po koracima koji štete njoj samoj, ali 'poplava' poduzetnika koji napuštaju zemlju je došla kao šok. Neki političari okrivljuju bogate ljude što odlaze, ali smatram da brojni obični ljudi, jednostavno, ne vole da naši najbolji investitori napuštaju zemlju", rekao je Gjems-Onstad.
Trgovac nekretninama i uzgajivač lososa Tord Ueland Kolstad, čije je bogatstvo procenjeno na oko 132 miliona eura, preselio se iz grada Bodo u švicarski Lucern.
"Nisam ovo želeo, ali nakon pooštrenih i povećanih taksi aktuelne vlade ja, kao osnivač i odgovoran vlasnik, nemam izbora", rekao je on za noveški TV 2.