OTKRIVENI PLANOVI

Seat odlaže lansiranje električnih modela, Cupra postaje prioritet

Seat cupra
Foto © Twitter

Nakon godišnje konferencije Seata, održane ove sedmice u Barceloni, stvari su postale jasnije.

Nema sumnje da će Seat svu snagu uložiti u Cupru, jedan od najmlađih brendova, ali i brend koji dobro posluje na evropskom tržištu od kada se izdvojio 2018. godine.

Umjesto da najavljuje nove proizvode za Seat, Wayne Griffiths, šef oba brenda, potvrdio je da Seat ne planira uskoro da lansira električne modele. Bar ne do 2026. godine, što potvrđuje da i po elektrifikaciji Cupra prednjači.

"Novi električni automobili na koje se trenutno fokusiramo su namijenjeni brendu Cupra. Ne možemo elektrifikovati oba brenda odjednom. Seat je zadužen za motore s unutrašnjim sagorijevanjem, Cupra je BEV (električno vozilo na baterije). Mislim da ideja da se ova dva brenda međusobno dopunjuju, pošto su na tržištu u isto vrijeme, posebno tokom ove prelazne faze, ima mnogo smisla", prenosi Griffithsove riječi britanski Autocar.

U prijevodu, Seat će još nekoliko godina biti bez električnog modela u svojoj ponudi, što će ga staviti u nepovoljniji položaj u odnosu na njegovu već dobro elektrificiranu konkurenciju.

Jedino gdje će struja proći je segment tzv. mikromobilnosti, gdje je Seat najavio svoje prisustvo konceptima Mo i Minimo.

Recimo i da je šef Volkswagena, Thomas Schafer, ranije izjavio da je budućnost španskog brenda sigurna najmanje do 2028. ili 2029. godine. S druge strane, Cupra već ima električni Born, a Tavascan i još jedan neimenovani model, najavljen za 2025. konceptom UrbanRebel, dolaze uskoro.

Cupra je prošle godine prodala 152.900 jedinica, što je skoro duplo više nego prethodne godine. Zahvaljujući tome, Seat je prvi put od 2019. godine ostvario operativni profit od 179 miliona eura.

Španski proizvođač je tokom ove godine povećao isporuke za čak 27%, odnosno Seat za 12%, a Cupra za čak 75%.


Znate više o temi ili prijavi grešku