Naredne sedmice zakazana je glavna rasprava na arbitražnom sudu gdje će Energoinvest i BH-Gas, te predstavnici Vlade FBiH ukrstiti pravne argumente sa mađarskom kompanijom FGSZ-om.
Naime, mađarska kompanija FGSZ pokrenula je arbitražni spor protiv Energoinvesta, BH-Gasa i Vlade Federacije BiH zbog raskida ugovora o transportu gasa preko Mađarske.
Dobri poznavatelji rada arbitražnog suda u Zurichu procjenjuju da su šanse bh. strane gotovo nikakve s obzirom na to da se radi o jednostranom raskidu ugovora koji je bio pokriven garancijama Vlade FBiH, a pravac snabdijevanja preko Beregova (Ukrajina) je i danas u funkciji za sve korisnike osim za bh. stranu koja se odlučila samovoljno preći na Turski tok, prenosi Patrija.
Bosna i Hercegovina je do 2021. godine dobijala ruski gas gasovodom preko Ukrajine, Mađarske i Srbije.
Ugovor s mađarskim transporterom FGSZ o transportu gasa vrijedio je do 2023. godine i raskinut je, kako je navedeno, jednostranom odlukom Energoinvesta i BH-Gasa, a sve, kako je tada pravdano, zbog povoljnijeg snadbijevanja Turskim tokom.
Podsjećamo, kompanija "Energoinvest", ovlašteni dobavljač plina u bosanskohercegovačkom entitetu Federacija BiH, prošle godine u septembru tužila je mađarsku firmu FGSZ.
Iz "Energoinvesta" su naveli da je FGSZ-u za transport plina, preko Ukrajine i Mađarske, u proteklim godinama naplaćivao Federaciji "znatno više od tarife odobrene od mađarskog regulatora".
O detaljima tužbe u ovoj kompaniji, nisu željeli govoriti, niti su odgovorili na pitanje za koji "prekoračeni" iznos terete Mađare.
Ugovor o prelasku na Turski tok potpisan je 30.12.2020. godine od strane Energoinvesta i uz protivljenje tadašnje uprave BH-Gasa.
Gas je nakon prelaska na Turski tok poskupio u nekoliko navrata i to za preko 100%, a cijenu svega ovoga i danas plaćaju građani i privreda FBiH.
Saglasnost Vlade FBiH o ovome prelasku na novi pravac snabdijevanja nije nikad data osim telefonske saglasnosti u kontaktu federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Nermina Džindića i generalne direktorice Energoinvesta Bisere Hadžialjević, navodi Patrija.
U tom trenutku na snazi je bio važeći ugovor i date garancije Vlade FBiH prema FGSZ-u.
Nakon raskida ugovora sa FGSZ-om, ova kompanija pokrenula je arbitražni postupak na arbitražnom sudu u Zurichu u vrijednosti od 21 milion američkih dolara.
FGSZ, koji je nekad bio u sastavu MOL-a, u ovom postupku koristit će najbolja iskustva iz postupka koji je ova kompanija vodila protiv INA-e.
Istovremeno, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je po nalogu Tužilastva Kantona Sarajevo prikupljala i saslušavala svjedoke u cilju provjere navoda iz krivičnih prijava podnesenih nakon prelaska na Turski tok.