Nezadovoljstvo i napetost unutar Općinskog odbora SDP Novi Grad Sarajevo kulminiralo je nedavnim potezima. Sazvana sjednica koja bi se trebala održati 6. marta nije pozvano 27 članova, što je izazvalo nezadovoljstvo među njima. Ti članovi su se obratili Nerminu Nikšiću, lideru SDP-a, izražavajući svoje frustracije.
Njihovo nezadovoljstvo usmjereno je prema Abel Baltiću, v.d. predsjedniku OO, kojeg smatraju nelegitimnim i koji je, tvrde, nametnutod nekolicine članova. Njegovo ime je posebno istaknuto u kontekstu nedavnog neusvajanja Izvještaja o radu JU DZ KS, na čijem je čelu, a koji je podnio ostavku navodno iz moralnih razloga.
Optužbe na račun Baltića, uključujući zapošljavanje u JU DZ KS i javne nabavke, iznijete su od strane Ademira Spahića, člana Upravnog odbora JU DZ KS.
Reakcija SDP-a na ove optužbe je došla brza i stroga - Spahić je isključen iz stranke zbog "štetnog" uticaja na ugled stranke.
Međutim, nezadovoljstvo unutar SDP-a nije novost. Nermin Alihodžić, jedan od potpisnika pisma nezadovoljstva, već je ranije izražavao kritike prema političkim potezima stranke.
Očekuje se da će SDP poduzeti daljnje korake, uključujući možda i isključenje nezadovoljnih članova, u nastojanju da očuva svoj ugled.
Ipak, ovaj incident ukazuje na dublje podjele unutar stranke, koje bi mogle imati ozbiljne posljedice uoči nadolazećih izbora, o čemu je etto.ba u više navrata pisao.