OPREMA VRIJEDNA 7 MILIJARDI DOLARA

Talibani ponovo ismijavaju Amerikance na mrežama: Brate, ovo je tvoje, plaćaš porez za ovo

Americka vozila
Foto © Twitter

Talibani su na društvenim mrežama objavili snimak više od 300 vojnih vozila za koje tvrda da su ostala iza američkih snaga koje su se povukle u augustu 2021. godine. Kako je navelo Ministarstvo odbrane Afganistana na twitteru, 41 vozilo su popravili kako bi služila u jedinici Mansuri, koja je formirana u oktobru 2021. godine.

Navodno, zapadne snage su, napuštajući zemlju, uništile oko 300 vozila. Talibani tvrde da su ih pronašli na dosad nepoznatoj lokaciji. Procjenjuje se da su SAD u Afganistanu ostavile vojnu opremu vrijednu 7 milijardi dolara, uključujući 78 letjelica, 12.000 vojnih vozila i hiljade komada raznoraznog oružja.

Ovaj sadržaj vam se ne prikazuje jer ste onemogućili Embed kolačiće

"Naša obavještajna služba vjeruje da su ove lokacije bile tajne baze CIA-e za koje ni prethodna vlast nije znala. Čak smo pronašli i rozikasti 'hamvi' koji je vjerovatno pripadao višem američkom zapovjedniku", navode oni.

Na pitanje jednog tviteraša da li može da dobije jedno vozilo s obzirom na to da ih je Amerika toliko "donirala", talibani su odgovorili: "Brate, dođi i vozi ga besplatno. Samo plati gorivo. Također, možeš dobiti neograničenu količinu municije. Kao zapadni poreski obveznik, potpuno to zaslužuješ. To je tvoj novac".

I mnogim drugim korisnicima, pogotovo Amerikancima, talibani su poručili da mogu da se provozaju kad god hoće, samo treba da plate gorivo.


Znate više o temi ili prijavi grešku