HALID IH JE SPAJAO PJESMOM, SADA IH DIJELI ŠUTNJA

Tišina koja boli: Dok političari šute, mladi SDA Centar jedini odali počast Halidu Bešliću - Ni predsjednik SDA Bakir Izetbegović, ni stranačko rukovodstvo

Halid Bešlić

Dok su društvene mreže proteklih dana preplavljene porukama oproštaja i poštovanja prema legendarnom Halidu Bešliću, jedan detalj ne može proći nezapaženo – iz Stranke demokratske akcije (SDA) i njenih brojnih asocijacija gotovo niko nije našao za shodno da javno oda počast čovjeku koji je desetljećima bio simbol Bosne i Hercegovine, zajedništva i narodne duše.

Ni predsjednik SDA Bakir Izetbegović, ni stranačko rukovodstvo, niti većina općinskih i kantonalnih Asocijacija mladih nisu objavili ni jednu jedinu rečenicu. Tišina – u trenutku kada su čak i političari iz regiona, te brojni javni zvaničnici izvan BiH, našli riječi da se zahvale Halidu za sve što je dao narodu, muzici i domovini.

Jedini koji su prekinuli tu šutnju bili su manji broj pojedinaca i Asocijacija mladih SDA Centar, čija je objava na Facebooku pogodila pravo u srce javnosti:

„Čovjek što je znao napravit dernek gdje god se pojavi.

Pjev’o je svima, bez razlike.

Spojio je ljude koje politika nikad nije mogla.

Njegova pjesma bila je zastava raje, bez boje i strane.

I sad, kad ga više nema, opet nas je sve spojio… samo što ovaj put šutimo umjesto da pjevamo.

Lahka ti zemlja bosanska, legendo.“

U moru protokolarnih saopćenja, ova jednostavna, iskrena poruka mladih iz Centra odjeknula je snažnije od hiljadu praznih političkih riječi. Halid Bešlić, čovjek koji je pjevao bez granica i bez etiketa, bio je simbol onoga što Bosna i Hercegovina nekad jeste – i što bi ponovo mogla biti da ima više iskrenosti, a manje kalkulacije.

No, reakcija SDA vrha – ili bolje rečeno, njen izostanak – otvara pitanje o moralnom kompasu stranke koja se godinama poziva na narod, tradiciju i kulturu. Kako je moguće da niko od njihovih zvaničnika ne nađe za shodno da napiše barem “hvala”?

Dok se brojni građani, sportisti, muzičari, pa i diplomate iz regije i svijeta opraštaju od Halida, SDA i njeno rukovodstvo ostaju nijemi. I to ne samo prema Halidu, nego i prema onome što on simbolizira – zajedništvo, emociju i narod koji ne priznaje podjele.

Možda upravo ta tišina najbolje govori o stanju duha u domaćoj politici: kad nestane čovjek koji je znao spojiti ono što politika razdvaja, oni koji se kunu u narod ne znaju ni kako da mu se poklone.

Halid Bešlić je i u smrti pokazao koliko može spojiti ljude. Samo što ovog puta, kako rekoše mladi SDA Centar – svi šutimo, umjesto da pjevamo.


Znate više o temi ili prijavi grešku