Milorad Dodik je u najnovijem istupu ponovo iznio poruke koje se mogu tumačiti kao nastavak ranije političke retorike o jačanju statusa Republike Srpske, uprkos kratkotrajnom smirivanju tenzija koje je ranije dovođeno u vezu s političkim dogovorima i međunarodnim odnosima.
U gostovanju na ATV-u, Dodik je kazao da mu je cilj da, kako je naveo, „statusno ojača Republiku Srpsku“, nakon čega bi političko djelovanje prepustio mlađim generacijama.
„Meni je u interesu samo još ovo: da pokušam statusno da ojačam Republiku Srpsku, da prepustimo to novoj generaciji koja bolje razumije svijet nego ja, da oni nastave da upravljaju tim“, rekao je Dodik.
Dodao je i da su mlađe generacije, kako je naveo, „naoružane patriotizmom“ više nego ranije, te istakao da je „sloboda“ za njega direktno vezana za postojanje države.
„Naš smisao slobode je održivost koja treba da dovede nas do slobode, a ona ne trpi tutore. Naša sloboda isključivo zavisi od toga da li imamo državu ili ne. Sloboda se zove Republika Srpska“, poručio je.
Njegove izjave objavljene su i na društvenoj mreži X, gdje je dodatno ponovio političke poruke o statusu entiteta.
Ovakvi istupi ponovo otvaraju pitanja političkih ciljeva i pravca djelovanja vlasti u Republici Srpskoj, posebno u kontekstu ranijih poruka o odnosu prema državnim institucijama Bosne i Hercegovine.