Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske,r aspravljali su duže od šest sati o Nacrtu izmjena krivičnog zakonika u nastavku druge redovne sjednice, da bi odluku i glasanje ostavili za sutra.
Miloš Bukejlović, ministar pravde RS-a, obrazložio je razloge za donošenje izmjena krivčnog zakona ovog entiteta.
"Propisano je da ko objavi ili prikaže spis, portret, fotografiju, videozapis, film ili fonogram ličnog karaktera bez pristanka lica koje je spis sastavilo ili na koga se on odnosi, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine", rekao je Bukejlović.
Naglasio je da se propisuje i krivično djelo kleveta na način da ko o drugom iznosi nešto neistinito što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, znajući da je to neistina, biće kažnjen novčanom kaznom od osam hiljada KM do 30.000 KM.
"Ako je djelo učinjeno putem štampe, radija, televizije ili društvenih mreža, na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je postalo dostupno većem broju lica, kaznit će se novčanom kaznom od 15.000 KM do 80.000 KM. Ako je ono što se iznosi dovelo ili moglo dovesti do teških posljedica za oštećenog, učinilac će biti kažnjen novčanom kaznom od 20.000 KM do 100.000 KM", rekao je Bukejlović.
također je naveo da se izmjenama propisuju i krivična djela protiv časti i ugleda, isključenje protupravnosti kod ovih krivičnih djela i gonjenje za krivična djela protiv časti i ugleda, te da se, u tom smislu, propisuje novo krivično djelo uvreda na način da ko uvrijedi drugoga kaznit će se novčanom kaznom od 5.000 KM do 20.000 KM.
Igor Crnadak, šef kluba poslanika PDP-a u NSRS-u, usprotivio se donošenju ovakvog zakona navodeći da je to direktan udar na osnovne slobode naroda.
"Kriminalizacija klevete i uvrede su direktan udar na osnovne slobode našeg naroda svakog pojedinca u RS-u. Podsjetit ću da je kompletna međunarodna zajednica bila uz SNSD i vašu koaliciju kada je aminovala ono što se desilo pri izboru za predsjednika RS i sramnu sjednicu CIK-a, jer je otela pobjedu narodu i opoziciji, pod izgovorom da se što prije formira vlast, danas je jedinstvena u ocjeni koliko je ovaj nacrt loš. EU, OESC, UN i Vijeće Evrope kažu da će se ugroziti mediji i smanjiti prostor za javnu debatu, te da će se ugroziti svako ko se u javnosti i medijima oglasi kritički", rekao je Crnadak, dodajući da su ogromne kazne, rigidan zakon i pravosuđe pod kontrolom vladajuće stranke opasna kombinacija.
"Ovdje je problem tačka 4. koja kaže da se istinitost ili neistinost ne može dokazivati. To je nešto, od svega što je ovdje loše, definitivno najgore. Vlasti koja je prešla u režim, ušla duboko u korupciju i nepotizam, više nije dovoljno da izvlači novac iz budžeta preko raznih tendera i nenormalno pljačka, sada uvodi zakon koji zabranjuje da se o tome priča. Ovakvim zakonom je svaka kritička riječ ubijena", kaže Crnadak.
Predsjednik NSRS Nenad Stevandić prekinuo je večerašnju sjednicu i zakazao nastavak za sutra s početkom u 10 sati.