Njemačka je u 2022. godini proizvodila znatno više električne energije u termoelektranama na ugalj, čiji je udio u ukupnpj proizvodnji struje dosegao 33.3 posto, pokazuju podaci Destatisa.
Proizvodnja električne energije u termoelektranama na ugalj porasla je lani za 8.4 posto, utvrdio je statistički ured. Ugalj je s 33.3 posto udjela u ukupnoj proizvodnji bio zastupljeniji nego u 2021., kada je njegov udio iznosio 30.2 posto.
Na drugom je mjestu vjetar s udjelom od 24.1 posto, većim za 2.5 postotnih bodova nego u 2021., i povećanjem proizvodnje za 9.4 posto, izračunao je Destatis napominjući da je 2021. bila godina s malo vjetra. Udio prirodnog plina pao je s 12.6 na 11.4 posto, pokazuju podaci statističkog ureda objavljeni jučer.
Regulator za mreže objavio je u petak da u Njemačkoj trenutno struju proizvodi 14 elektrana na ugalj i jedna na naftu, nakon što je vlada donijela odluku kojom se dopušta prodaja struje iz tih elektrana.
Elektrane su ili ponovo priključene na mrežu ili nisu ni bile isključene zbog plinske krize, pokazuje izvještaj agencije. Obustava njihovog rada trenutno nije u planu, odgovoreno je na upit agencije dpa.
Prema odredbi njemačke vlade, struja proizvedena u rezervnim elektranama koje kao pogonsko gorivo koriste kameni ugalj ili naftu moći će se prodavati do kraja mata 2024.