LJUBIMCI POD STROGIM OGRANIČENJIMA

Nova pravila za vlasnike pasa i mačaka u Banjoj Luci: Kazne do 10.000 KM

Banja luka

Vlasnike kućnih ljubimaca u Banjoj Luci uskoro bi mogla dočekati znatno strožija pravila. Pred odbornicima Skupštine grada naći će se prijedlog nove odluke o držanju i zaštiti kućnih ljubimaca, kojim se uvode veće kazne, ograničava broj pasa i mačaka u stanovima te propisuju nova pravila za njihovo izvođenje i boravak u zajedničkim prostorijama.

Najveću pažnju javnosti privukla je odredba prema kojoj će u jednom stanu biti dozvoljeno držati najviše dva psa ili dvije mačke, i to uz saglasnost zajednice etažnih vlasnika, odnosno većine stanara ako zajednica nije formirana.

Predložene izmjene donose i drastično povećanje novčanih kazni. Umjesto dosadašnjih 100 do 1.000 KM, fizička lica bi za prekršaje mogla biti kažnjena sa 500 do 3.000 KM. Za preduzetnike su predviđene kazne od 1.000 do 6.000 KM, dok bi pravna lica mogla platiti i do 10.000 KM.

Prijedlogom je zabranjeno držanje pasa i mačaka u zajedničkim prostorijama zgrada, poput hodnika, stepeništa, podruma i tavana, kao i na balkonima ili terasama ukoliko time uznemiravaju komšije.

Jedna od najkontroverznijih odredbi odnosi se na korištenje liftova. Vlasnik psa ili mačke neće moći ući u lift ako se u njemu već nalaze druge osobe, osim ukoliko one na to pristanu.

Nova pravila predviđaju i strože obaveze tokom šetnje pasa. Svi psi moraće biti na povodniku, dok će za određene rase biti obavezna zaštitna korpa. Vlasnici će biti dužni nositi pribor za uklanjanje izmeta, a komunalni policajci moći će provjeravati imaju li kod sebe kese ili drugi pribor za čišćenje.

Psi neće smjeti boraviti na dječijim igralištima, u dvorištima škola i vrtića, na sportskim terenima, kao ni na drugim javnim površinama na kojima je to posebno zabranjeno.

Prijedlog propisuje i obavezno mikročipovanje i registraciju pasa i mačaka, kao i prijavljivanje svakog slučaja u kojem ljubimac nanese povredu drugoj osobi.

Građani podijeljeni

Predložene mjere izazvale su različite reakcije među građanima. Dio vlasnika smatra da je krajnje vrijeme da se uvede više reda i odgovornosti, posebno kada je riječ o čišćenju iza pasa i njihovom izvođenju bez povodnika.

S druge strane, mnogi smatraju da pojedine odredbe neopravdano pogađaju odgovorne vlasnike.

“Podržavam visoke kazne za one koji ne čiste iza svojih pasa ili ih puštaju bez povodnika, ali ne vidim zašto bi neko određivao koliko ljubimaca mogu imati ako se o njima uredno brinem”, kaže jedna vlasnica psa.

Posebno negodovanje izazvala je odredba o korištenju liftova.

“Ako neko odbije da uđem sa psom u lift, koliko dugo treba da čekam? Takvo pravilo će biti gotovo nemoguće provesti u praksi”, smatra jedan stanovnik banjalučkog naselja Borik.

Pojedini građani ističu da bi Grad, prije novih zabrana, trebalo da izgradi više parkova za pse i obezbijedi bolju infrastrukturu za odgovorno držanje kućnih ljubimaca.

Pravne dileme

Pravnici upozoravaju da bi pojedine odredbe mogle izazvati ozbiljne rasprave. Među njima su ograničenje broja ljubimaca u stanu, obavezna saglasnost ostalih stanara, ali i zabrana ulaska u lift bez pristanka drugih osoba.

Otvoreno je i pitanje kako će se nova pravila kontrolisati u praksi, ko će utvrđivati broj ljubimaca u stanovima te na koji način će komunalna policija dokazivati eventualne prekršaje.

O tome hoće li prijedlog biti usvojen u sadašnjem obliku ili će pretrpjeti izmjene tokom rasprave, konačnu odluku donijeće odbornici Skupštine grada Banja Luka.


Znate više o temi ili prijavi grešku