Sjedinjene Američke Države bombardiraju i napadaju ciljeve u Iranu drugi dan zaredom, navodno kao odgovor na iranski napad na tanker s naftom u Hormuškom moreuzu.
"Američki avioni su upravo napali iranska skladišta raketa i dronova te obalne radarske stanice zbog još jednog iranskog kršenja sporazuma o prekidu vatre", napisao je američki predsjednik Donald Trump na društvenoj mreži Truth Social.
S druge strane, Iran je optužio Sjedinjene Američke Države da su jedini krivac za kršenje primirja. Iranski mediji su izvijestili o nekoliko eksplozija u regijama Sirik i Qeshm na jugu zemlje.
"Možda će doći vrijeme kada više nećemo moći ili nećemo biti voljni biti razumni. Tada ćemo biti prisiljeni vojno završiti posao koji smo vrlo uspješno započeli. Ako se to ikada dogodi, onda Islamska Republika Iran sigurno više neće postojati", dodao je Trump na Truth Socialu.
Centralna komanda SAD-a dodala je predsjednikovim izjavama da su američki avioni ciljali "iransku vojnu infrastrukturu, komunikacijske sisteme, lokacije protivvazdušne odbrane, skladišta dronova i objekte za postavljanje mina".
Iran je napao američke baze u Kuvajtu i Bahreinu
Iranska mornarica i zračne snage izvele su zajednički napad, koji je uključivao i dronove, na Kuvajt i Bahrein kao odgovor na američke napade nekoliko sati ranije, izvijestili su iranski mediji.
Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) dodao je da će u budućnosti reagovati još odlučnije ako se sklopljeni sporazumi prekrše i da će svaka neprijateljska agresija dobiti žestok odgovor.
"Američke baze u regiji mogle bi ovih dana doživjeti pakao", saopštio je Iranski revolucionarni gardijski korpus.
Iranske napade na Kuvajt i Bahrein potvrdio je Reutersu neimenovani američki zvaničnik, navodeći da se "situacija još uvijek razvija". Dodao je da nije bilo prijavljenih američkih žrtava ili veće štete na američkim objektima na Bliskom istoku.