Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopćio je da bi redovno služenje vojnog roka trebalo početi u martu naredne godine, ističući da će prvi ciklus trajati kratko te da prije toga slijedi završetak svih zakonskih i organizacijskih priprema.
Govoreći u Batajnici kod Beograda, Vučić je poručio da država privodi kraju procedure potrebne za ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka, nakon čega će sistem biti spreman za prijem prve generacije regruta.
Prema ranijim najavama vlasti, vojni rok trajao bi 75 dana i odnosio bi se na muškarce do 30 godina starosti. Cilj ove mjere, kako su ranije navodili državni zvaničnici, jeste jačanje odbrambenih kapaciteta zemlje i osposobljavanje većeg broja građana za osnovne vojne zadatke.
Srbija je obavezno služenje vojnog roka ukinula početkom 2011. godine, kada je Vojska Srbije u potpunosti prešla na profesionalni model. Od tada su vojni sastav činili profesionalni vojnici, podoficiri i oficiri, dok je služenje vojske bilo moguće isključivo na dobrovoljnoj osnovi.
Najava ponovnog uvođenja vojnog roka predstavlja jednu od najvećih promjena u sistemu odbrane Srbije u posljednjih petnaestak godina, a detalji njegove primjene trebali bi biti poznati nakon završetka svih predviđenih procedura.